Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Dwie Polki zagrają w finałowym koncercie Orkiestry Symfonicznej YouTube w Sydney!

101 muzyków z ponad 30 krajów zaprezentuje się światowej publiczności w marcu 2011 r. w Operze w Sydney.

Orkiestra Symfoniczna YouTube 2011 to projekt realizowany we współpracy z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonikami Berlińskimi, Orkiestrą Symfoniczną w Sydney i innymi szanowanymi instytucjami ze świata muzyki klasycznej.

Warszawa, 11 stycznia 2011 r.: Serwis YouTube ujawnił nazwiska 101 muzyków, którzy wejdą w skład Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011. Listę laureatów ogłoszono po odbyciu przesłuchań, prowadzonych online na całym świecie za pośrednictwem strony YouTube.com/Symphony. Laureaci polecą do Sydney, aby od 14 marca brać udział w próbach do finałowego koncertu. Występ będzie miał miejsce 20 marca, a obejrzą go miliony widzów na całym świecie – transmisję na żywo będzie można zobaczyć w serwisie YouTube.

Do Sydney polecą także dwie Polki! Pierwszą z nich jest Marzena Malinowska, która gra na skrzypcach (youtube.com/watch?v=YEFnXZvjgoQ). Marzena jest 19-letnią studentką klasy skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uwielbia grę w orkiestrze i w przyszłości chce zostać zawodowym muzykiem. Drugą finalistką jest 33-letnia altowiolistka, Marta Lutrzykowska (youtube.com/watch?v=2nDlJevCR9c). Marta ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Pracuje w bydgoskiej Operze Nova. Jest założycielką Kwartetu Smyczkowego Prestige, ponadto występuje i nagrywa z polskimi zespołami rockowymi.

97 muzyków wchodzących w skład Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011 pochodzi z ponad 30 krajów. Najmłodszy z nich ma 14 lat, najstarszy — 49. Są wśród nich amatorzy i profesjonaliści, studenci i nauczyciele, a także osoby, które nigdy dotąd nie były poza granicami swojego ojczystego kraju.

Ponad 100 osobową orkiestrę uzupełnia 4 solistów, którzy wykonają improwizację opartą na utworze skomponowanym specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej YouTube, przez amerykańskiego kompozytora Masona Batesa. Soliści mogli zaprezentować swoje możliwości na dowolnym instrumencie — zwyciężyli muzycy grający na gitarze elektrycznej (Brazylia), skrzypcach (Stany Zjednoczone), chińskiej cytrze o nazwie guzheng (Chiny) i kontrabasie elektrycznym (Australia). Więcej informacji na temat dokładnego składu orkiestry i solistów można znaleźć na stronie YouTube.com/Symphony.

„Poziom tegorocznych kandydatów do Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011 był naprawdę znakomity” — powiedział Michael Tilson Thomas, dyrygent i doradca artystyczny orkiestry. „Słuchanie tak znakomitych wykonań ludzi z całego świata i obserwowanie fantastycznych reakcji internautów było niezwykle inspirujące. Nie mogę się doczekać naszego marcowego spotkania i współtworzenia tej wspaniałej orkiestry”.

Zeszłej jesieni serwis YouTube przeprowadził internetowe przesłuchania kandydatów do Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011. Jury wybrało ponad 300 finalistów z 46 krajów, kierując się ich umiejętnościami i techniką. W procesie podejmowania decyzji, ekspertów wspierało aż dziewięć orkiestr z całego świata, w tym Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonicy Berlińscy i Orkiestra Symfoniczna w Sydney. W grudniu użytkownicy serwisu YouTube przez tydzień mogli głosować na swoich kandydatów i mieć ostateczny wpływ na skład orkiestry.

Także w marcu wybrani finaliści polecą do Sydney, by razem z najlepszymi artystami ze świata muzyki klasycznej wziąć udział w tygodniowych warsztatach w Operze w Sydney. Warsztaty poprowadzi zdobywca nagród Grammy, dyrygent Michael Tilson Thomas.

Orkiestra Symfoniczna YouTube 2011 to projekt, który koncentruje się na edukacji muzycznej. Oferuje wiele możliwości, od internetowych warsztatów z udziałem orkiestr z całego świata aż po organizowane podczas marcowego spotkania lekcje dla muzyków w Australii. Program ma też na celu wprowadzenie do świata muzyki klasycznej twórczych aspektów multimediów. Wykorzystując YouTube jako narzędzie internetowe, każdy muzyk z całego świata, profesjonalista czy amator, ma szansę na występ w Operze w Sydney.

Strona Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011: http://www.youtube.com/symphony

YouTube

YouTube jest najbardziej popularną na świecie społecznością internetową pozwalającą milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. Serwis ma w Polsce ponad 10 mln użytkowników miesięcznie (PBI / Gemius Megapanel). YouTube jest rodzajem forum, na którym ludzie z całego świata mogą swobodnie kontaktować się, wymieniać opinie i myśli, szukać inspiracji oraz inspirować innych. Jest to jednocześnie platforma dystrybucji dla producentów i twórców oryginalnych treści, a także dużych i małych reklamodawców. Centrala YouTube LLC mieści się w San Bruno, w Kalifornii i stanowi część firmy Google Inc.

Informacje o Operze w Sydney

Architekt Jørn Utzon, twórca Opery w Sydney, ofiarował światu jeden z najwspanialszych XX-wiecznych budynków i na zawsze zmienił twórczy i kulturalny krajobraz Australii. Opera dba o kontynuację dziedzictwa geniuszu twórczego Utzona. Powstają i odbywają się tu cenione, wyjątkowe i interesujące występy artystów z Australii i całego świata — wewnątrz, poza budynkiem i w trybie online. Ten twórczy i kulturalny symbol Australii to miejsce, w którym triumfuje wyobraźnia.