Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Instytut Yad Vashem i Google ogłaszają partnerstwo mające na celu zachowanie i dzielenie się dziedzictwem archiwów Holokaustu

Warszawa, 26 Stycznia 2011 – By uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, przypadający na dzień 27 stycznia, Instytut Yad Vashem i Google ogłosiły strategiczne partnerstwo, którego celem jest ułatwienie i zachowanie swobodnego dostępu do największej kolekcji historycznej upamiętniającej Holokaust.

Archiwum w Jerozolimie gromadzi dokumentację, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz prace badawcze, a także dba o właściwy przebieg wszelkich obchodów rocznicowych dotyczących Holokaustu na świecie. Od dzisiaj kolekcja fotografii zgromadzona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem będzie znacznie łatwiej dostępna dla ludzi z całego świata. Internauci będą mogli nie tylko zapoznać się z archiwami zdjęć, ale także dzielić się swoimi przeżyciami i historią na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Ten sposób prezentacji zbiorów muzeum będzie szczególnie przydatny dla wszystkich zainteresowanych historią Holokaustu, a także dla tych, które chcą poznać prawdę o swoich przodkach.

Inicjatywa Instytutu Yad Vashem i Google ma na celu nie tylko udostępnienie obecnych zbiorów muzeum znacznie większej liczbie odbiorców, ale także na rozpoznanie przedstawionych historii, identyfikację ludzi przedstawionych na fotografiach i przesłanie swoich własnych historii związanych z Holokaustem.

Od dzisiaj, 130 000 zdjęć z archiwów Yad Vashem będzie można zobaczyć online w pełnej rozdzielczości .To tylko pierwszy krok w kierunku zamieszczenia rozległych archiwów Yad Vashem w całości online.

W celu pracy nad dokumentami i przygotowaniu ich cyfrowych wersji, firma Google wdrożyła eksperymentalną metodę rozpoznawania pisma (OCR – optical character recognition). Przygotowanie cyfrowych kopii materiałów zgromadzonych w Yad Vashem ma na celu umożliwie łatwego dostępu do tych materiałów, a także umożliwi szybsze wyszukiwanie konkretnych treści w zasobach archiwum.

Szukaliśmy rozwiązania, które sprawi, że olbrzymia ilość danych, jakimi dysponują nasze archiwa stanie się łatwo dostępna i możliwa do szybkiego przeszukania dla ludzi na całym świecie – powiedział Avner Shalev, Dyrektor Instytutu Yad Vashem. Google jest ważnym partnerem w realizacji naszej misji. Dzięki nim, możemy dotrzeć do nowych grup odbiorców, przede wszystkim ludzi młodych, umożliwiając im zabrania głosu w światowej dyskusji o Holokauście.

Już od jakiegoś czasu pracujemy w Google nad przeniesieniem światowego dziedzictwa historycznego i kulturowego do sieci. Internet jest idealnym narzędziem, które nigdy nie pozwoli zapomnieć o ważnych dokumentach gromadzonych w archiwach – mówi Yossi Matias, Dyrektor w Centrum Badawczo-Rozwojowym Google w Izraelu. Cieszymy się, że mogliśmy pracować nad projektem z najbardziej znanym na świecie archiwum Holokaustu.

Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem zgromadził największe zbiory fotografii, wspomnień, pamiętników i materiałów dokumentalnych na temat Holokaustu.

Dzisiejsze ogłoszenie jest częścią długotrwałego partnerstwa i współpracy Instytutu Yad Vashem i Google. Dwa lata temu Google założyło kanał YouTube, aby pokazać serię filmów uwieczniających wspomnienia osób, które przeżyły Holokaust. Kanał jest dostępny pod adresem: www.youtube.com/yadvashem

Kolekcja zdjęć jest dostępna na stronie: http://collections.yadvashem.org/photosarchive

Google Inc.

Innowacyjne technologie wyszukiwania firmy Google oferują milionom ludzi na całym świecie codzienny dostęp do informacji. Założona w 1998 r. przez doktorantów Uniwersytetu Stanforda Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, firma Google jest dziś największą firmą internetową na wszystkich głównych rynkach globalnych. Program Google w zakresie reklamy wyszukiwarkowej przynosi wymierne rezultaty różnej wielkości firmom, a jednocześnie poprawia jakość korzystania z sieci przez jej użytkowników. Siedziba Google znajduje się w Dolinie Krzemowej; firma posiada biura w obu Amerykach, Europie i Azji. www.google.pl