Google i 17 muzeów sztuki prezentują Art Project
Art Project to inicjatywa stworzenia wirtualnego muzeum z dziełami 486 artystów z całego świata. Już teraz można podziwiać ponad 100 dzieł w ultra wysokiej rozdzielczości.
Warszawa, 1.02.2011 r.: Firma Google poinformowała o rozpoczęciu Art Project. To wyjątkowa inicjatywa polegająca na stworzeniu wirtualnego muzeum prezentującego dzieła największych artystów z całego świata. Projekt jest realizowany wspólnie z 17 najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami sztuki na świecie takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu. Na stronie www.googleartproject.com znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy 360° poszczególnych galerii. Google Art Project umożliwia ludziom z całego świata poznanie historii oraz autorów wielkiego dziedzictwa kulturowego za pomocą jednego kliknięcia myszki.
Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art. Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną — od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.
„W ciągu ostatnich 20 lat świat sztuki uległ transformacji i demokratyzacji — mamy znacznie lepszy dostęp do muzeów w wielu krajach, a oglądanie dzieł sztuki zyskuje coraz większą popularność. Bardzo nas cieszy możliwość współpracy z największymi galeriami sztuki na całym świecie oraz opracowanie tej nowoczesnej technologii umożliwiającej internautom z całego świata zapoznanie się ze zbiorami tych galerii. Mamy nadzieję, że niezależnie od miejsca zamieszkania nasz projekt zainspiruje wiele osób, które zechcą zainteresować się sztuką i obcować z nią — na nowym, zadziwiającym poziomie szczegółowości” – powiedział Nelson Mattos, wiceprezes ds. inżynierii w firmie Google.
W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć wyjątkowo różnorodne dzieła, np. takie jak „Narodziny Wenus” Boticellego, „No Woman, No Cry” Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wyjątkowo bogate wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.
W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe jest:
- Zwiedzanie muzeów dzięki technologii Street View: dzięki tej funkcji internauci mogą wziąć udział w wirtualnym zwiedzaniu galerii i oglądać najbardziej dla nich interesujące dzieła sztuki. Po kliknięciu na dane dzieło można wyświetlić więcej informacji na jego temat lub przejść do obrazów w wysokiej rozdzielczości. Panel informacyjny pozwala wyszukać inne dzieła tego artysty i wyświetlić powiązane z nim filmy wideo w serwisie YouTube. Specjalnie zaprojektowana kamera Street View zarejestrowała panoramiczne zdjęcia 360° wnętrza wybranych galerii. Zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po ponad 385 salach różnych muzeów. Wnętrza galerii można również zwiedzać bezpośrednio, przy użyciu widoku Street View w serwisie Google Maps.
- Oglądanie dzieł sztuki w bardzo wysokiej rozdzielczości: każde z 17 muzeów wybrało jedno dzieło sztuki, które zostało sfotografowane z zachowaniem wyjątkowego poziomu szczegółowości, przy użyciu „gigapikselowej” technologii rejestracji obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zarejestrowany obraz zawiera około 7 miliardów pikseli, dzięki czemu internauci mogą przeanalizować nawet poszczególne ruchy pędzla autora, czy charakterystykę warstwy patyny z wyjątkową dokładnością. Dzięki tej technologii trudno widzialne szczegóły stają się bardzo wyraźne, jak w przypadku niewielkiego łacińskiego dwuwiersza na obrazie Hansa Holbeina młodszego „Kupiec Georg Gisze” lub osób ukrytych za drzewami na obrazie Iwanowa „Chrystus ukazuje się ludowi”. Ponadto, muzea udostępniły zdjęcia łącznie ponad 1000 dzieł sztuki. Rozdzielczość tych zdjęć, w połączeniu ze standardową przeglądarką z funkcją powiększenia, umożliwia miłośnikom sztuki odkrywanie najdrobniejszych niuansów malowideł, których być może nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać z tak bliskiej odległości np. miniatury osób w rzece na obrazie „Widok Toledo” El Greco lub poszczególne punkty na malowidle Seurata „Grandcamp, wieczór”.
- Tworzenie własnego zbioru dzieł sztuki: Funkcja „Utwórz zbiór dzieł sztuki” pozwala użytkownikom zapisać wybrane przez niego zdjęcia dowolnych dzieł sztuki ze zbioru ponad tysiąca obrazów i stworzyć własną, spersonalizowaną kolekcję. Do każdego dzieła można dodawać własne komentarze, a następnie udostępnić całą kolekcję znajomym i rodzinie. To idealne narzędzie dla studentów lub grup pracujących wspólnie nad projektami lub zbiorami dzieł sztuki.
Więcej informacji o inicjatywie Art Project można znaleźć w serwisie YouTube.
Etykiety: Poland press center, Polish