Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Google i 17 muzeów sztuki prezentują Art Project

Art Project to inicjatywa stworzenia wirtualnego muzeum z dziełami 486 artystów z całego świata. Już teraz można podziwiać ponad 100 dzieł w ultra wysokiej rozdzielczości.

Warszawa, 1.02.2011 r.: Firma Google poinformowała o rozpoczęciu Art Project. To wyjątkowa inicjatywa polegająca na stworzeniu wirtualnego muzeum prezentującego dzieła największych artystów z całego świata. Projekt jest realizowany wspólnie z 17 najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami sztuki na świecie takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu. Na stronie www.googleartproject.com znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy 360° poszczególnych galerii. Google Art Project umożliwia ludziom z całego świata poznanie historii oraz autorów wielkiego dziedzictwa kulturowego za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art. Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną — od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.

„W ciągu ostatnich 20 lat świat sztuki uległ transformacji i demokratyzacji — mamy znacznie lepszy dostęp do muzeów w wielu krajach, a oglądanie dzieł sztuki zyskuje coraz większą popularność. Bardzo nas cieszy możliwość współpracy z największymi galeriami sztuki na całym świecie oraz opracowanie tej nowoczesnej technologii umożliwiającej internautom z całego świata zapoznanie się ze zbiorami tych galerii. Mamy nadzieję, że niezależnie od miejsca zamieszkania nasz projekt zainspiruje wiele osób, które zechcą zainteresować się sztuką i obcować z nią — na nowym, zadziwiającym poziomie szczegółowości” – powiedział Nelson Mattos, wiceprezes ds. inżynierii w firmie Google.

W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć wyjątkowo różnorodne dzieła, np. takie jak „Narodziny Wenus” Boticellego, „No Woman, No Cry” Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wyjątkowo bogate wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.

W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe jest:

Więcej informacji o inicjatywie Art Project można znaleźć w serwisie YouTube.