Google

Centrum prasowe

 1. Wszystko o Google
 2. Centrum prasowe
 3. Komunikaty prasowe
 4. Informacja prasowa

33 miliony osób ze 189 krajów świata obejrzało Wielki Finał Orkiestry Symfonicznej YouTube!

20 marca o godzinie 20:00 (10:00 czasu polskiego) w słynnej Operze w Sydney odbył się finałowy koncert Orkiestry Symfonicznej YouTube. W pierwszej dziesiątce krajów, w których emisja cieszyła się największym powodzeniem, Polska zajęła 5 miejsce.

W koncercie finałowym wzięły udział dwie Polki. Pierwsza z nich, Marzena Malinowska zagrała na skrzypcach, natomiast druga – Marta Lutrzykowska na altówce. Obie artystki przeżyły niezapomniane chwile podczas tygodnia w Sydney.

Orkiestra zagrała ponad 2,5-godzinny koncert pod batutą znanego dyrygenta Michaela Tilsona Thomasa. Finał oglądano na żywo przez internet na całym świecie. Łącznie odnotowano ponad 33 miliony transmisji do 189 krajów świata, wliczając w to także 2,8 mln transmisji na urządzenia przenośne. Przekaz koncertu na żywo był jednym z największych tego typu wydarzeń w historii internetu. Jednym z celów Orkiestry Symfonicznej YouTube jest uczynienie muzyki klasycznej bardziej dostępną: łączna liczba danych przesłanych danych w ramach transmisji wyniosła 422 terabajty, czyli tyle co 145 mln plików MP3 z muzyką klasyczną przesyłanych mailem.

Lista dziesięciu krajów, w których transmisja koncertu na żywo cieszyła się największym powodzeniem:

 1. Stany Zjednoczone
 2. Niemcy
 3. Włochy
 4. Francja
 5. Polska
 6. Rosja
 7. Australia
 8. Wielka Brytania
 9. Brazylia
 10. Tajwan

Repertuar objął m.in. utwór „Young Person’s Guide to the Orchestra” Benjamina Brittena, spektakularnego „Ognistego ptaka” Igora Strawińskiego oraz kompozycję „Mothership”, która została stworzona specjalnie na tę okazję przez amerykańskiego kompozytora Masona Batesa. W wykonaniu ostatniej z wymienionych pozycji wzięło udział czterech solistów, którzy zamieścili swoje improwizacje tego utworu w serwisie YouTube. Wyróżnieni muzycy zagrali na: gitarze (Brazylia), chińskiej cytrze – guzheng (Chiny), skrzypcach (Wenezuela) i kontrabasie (Australia). Soliści i goście specjalni, którzy wystąpili z Orkiestrą Symfoniczną YouTube 2011, to m.in. Chór Dziecięcy z Sydney, William Barton – wirtuoz grający na aborygeńskiej drewnianej didgeridoo, skrzypkowie Stefan Jackiw, Colin Jacobsen i Richard Tognetti, niezwykły organista Cameron Carpenter oraz Ilyich Rivas – siedemnastoletni dyrygent z Wenezueli. Tygodniowe próby oraz koncerty m.in. w Operze i w Konserwatorium Muzycznym, sesję improwizacji w klubie The Basement Night Club oraz plenerowe występy w całym mieście obejrzało ponad 4 700 osób. Koncert w samej Operze w Sydney obejrzało 1 700 osób. Publiczność znajdująca się poza salą koncertową mogła oglądać cały występ Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011 dzięki transmisji na żywo i plenerowym projekcjom. Charakterystyczne ściany Opery w Sydney stały się tłem dla pokazu świateł, które stworzyły niesamowitą multimedialną oprawę występu, wzbogacając sam koncert o elementy graficzne i efekty specjalne.

Retransmisję koncertu można obejrzeć na: www.youtube.com/symphony

YouTube

YouTube jest najbardziej popularną na świecie społecznością internetową pozwalającą milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. Serwis ma w Polsce ponad 10 mln użytkowników miesięcznie (PBI / Gemius Megapanel). YouTube jest rodzajem forum, na którym ludzie z całego świata mogą swobodnie kontaktować się, wymieniać opinie i myśli, szukać inspiracji oraz inspirować innych. Jest to jednocześnie platforma dystrybucji dla producentów i twórców oryginalnych treści, a także dużych i małych reklamodawców. Centrala YouTube LLC mieści się w San Bruno, w Kalifornii i stanowi część firmy Google Inc.

Informacje o Operze w Sydney

Architekt Jørn Utzon, twórca Opery w Sydney, ofiarował światu jeden z najwspanialszych XX-wiecznych budynków i na zawsze zmienił twórczy i kulturalny krajobraz Australii. Opera dba o kontynuację dziedzictwa geniuszu twórczego Utzona. Powstają i odbywają się tu cenione, wyjątkowe i interesujące występy artystów z Australii i całego świata — wewnątrz, poza budynkiem i w trybie online. Ten twórczy i kulturalny symbol Australii to miejsce, w którym triumfuje wyobraźnia.