Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Doodle 4 Google – polscy uczniowie przemalują logo Google

„Każdy wie, że w Polsce…” to hasło konkursu na specjalne logo Google, które uświetni objęcie przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej 1 lipca 2011

Warszawa, 8 kwietnia 2011 – Google ogłasza rozpoczęcie pierwszej polskiej edycji konkursu Doodle 4 Google. Celem konkursu jest wyłonienie zwycięskiego doodle’a – specjalnego okazyjnego logo Google, które pojawi się na głównej stronie Google.pl 1 lipca 2011 – w dniu objęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej. Konkurs organizowany jest pod hasłem „Każdy wie, że w Polsce…”, a wziąć w nim udział mogą wszyscy uczniowie szkół podstawowych z całego kraju. Poza umieszczeniem swojego projektu na głównej stronie najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Polsce, zwycięzca otrzyma stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych oraz grant technologiczny w wysokości 25 000 złotych dla swojej szkoły. Finaliści konkursu otrzymają sprzęt komputerowy.

Partnerem artystycznym konkursu Doodle 4 Google jest Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie. Konkurs organizowany jest także we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które koordynuje przygotowania do objęcia przez Polskę Prezydencji w UE. W procesie selekcji prac konkursowych weźmie udział jury, w skład którego wejdą: Tomasz Bagiński, nominowany do Nagród Akademii polski rysownik i animator, Przemek Bogdanowicz, Prezes Klubu Twórców Reklamy i dyrektor kreatywny agencji BBDO Warszawa, Fabio Cavallucci, Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Szymon Majewski, dziennikarz i prezenter telewizyjny oraz Marek Raczkowski, rysownik „Przekroju”.

„To dla nas wielki dzień i święto – zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych z całej Polski do uwolnienia swoich zdolności artystycznych, puszczenia wodzy fantazji i narysowania własnego doodla zgodnego z tematem naszego konkursu „Każdy wie, że w Polsce…”. Chcemy pokazać to, co w naszym kraju jest najciekawsze, najładniejsze, najsmaczniejsze, najbardziej warte odwiedzenia, a może i wiele więcej… wszystko zależy od kreatywności uczestników” – zachęcał do udziału w konkursie Artur Waliszewski, Dyrektor Google Polska.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, a ich prace będą oceniane w dwóch grupach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VI. Pierwszy etap konkursu potrwa od 8 kwietnia do 15 maja 2011 roku. Rysunki powinny posiadać tytuł sformułowany przez ucznia i jego własny opis tłumaczący treść rysunku – rozwinięcie zdania „Każdy wie, że w Polsce…”. Rysunki mogą być wykonane ołówkiem, kredkami, farbami lub w programie komputerowym. Doodle powinny być narysowane w poziomie na białej kartce formatu A4. Uczestnicy mogą również skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronie google.pl/doodle4google.

Spośród wszystkich nadesłanych prac w pierwszym etapie selekcji zostanie wybranych 200 najlepszych (po 100 w każdej z kategorii wiekowych). Wśród nich, jury konkursu do dnia 31 maja wybierze 10 najlepszych prac. Pomiędzy 1, a 15 czerwca Polacy oddając głos na stronie internetowej google.pl/doodle4google wybiorą zwycięską pracę. Zwycięska praca zostanie doodlem 1 lipca 2011 roku – w dniu objęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej.

„Objęcie przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej 1 lipca tego roku to dla naszego kraju wielkie wydarzenie. To bardzo ważne, by nie postrzegać go tylko i wyłącznie przez pryzmat polityki i stosunków międzynarodowych, ale przybliżyć jego rolę wszystkim Polakom, również tym najmłodszym. Dzięki temu konkursowi, uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się nie tylko o Prezydencji, ale będą mogli pokazać swoje artystyczne zdolności.” ­– powiedziała Joanna Skoczek z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Konkurs ma także wymiar charytatywny – za każdego zgłoszonego do konkursu doodla, Google przekaże 10 zł dla Fundacji TVN „nie jesteś sam” i potrzebujących dzieci.

W czasie trwania konkursu swoje doodle malowały będą także znane osoby – trafią one na aukcję charytatywną, z której dochód również wesprze podopiecznych Fundacji.

Wszystkie informacje na temat konkursu, jego zasady, proces selekcji prac, zespół jurorów oraz informacje na temat nagród dla zwycięzców dostępne są na stronie google.pl/doodle4google.

Google Inc.

Innowacyjne technologie wyszukiwania firmy Google oferują milionom ludzi na całym świecie codzienny dostęp do informacji. Założona w 1998 r. przez doktorantów Uniwersytetu Stanforda Larryego Page’a i Sergeya Brina, firma Google jest dziś największą firmą internetową na wszystkich głównych rynkach globalnych. Program Google w zakresie reklamy w wyszukiwarkach przynosi wymierne rezultaty różnej wielkości firmom, a jednocześnie poprawia, jakość korzystania z sieci przez jej użytkowników. Siedziba Google znajduje się w Dolinie Krzemowej; firma posiada biura w obu Amerykach, Europie i Azji. www.google.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych koordynuje proces przygotowań do polskiej Prezydencji w UE. Podczas Przewodnictwa w Polsce odbędzie się ponad 300 spotkań, a nasz kraj odwiedzi około 30 tysięcy delegatów. W Brukseli odbędzie się około 1500 posiedzeń Rady i grup roboczych, w których uczestniczyć będzie niemal 1200 urzędników tzw. Korpusu Prezydencji. Przygotowania programowe, organizacyjne i logistyczne są obecnie na ukończeniu. Polskiemu Przewodnictwu będzie towarzyszył również niezwykle bogaty program artystyczny. Od lipca do grudnia 2011 r. odbędzie się ponad 1500 wydarzeń kulturalnych w kraju i na całym świecie promujących polską kulturę.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Narodową Instytucją Kultury promująca sztukę współczesną. CSW jest postrzegane jako jeden z najbardziej aktywnych ośrodków sztuki działających w Europie Środkowej i Wschodniej. Od ponad 20 lat Centrum Sztuki Współczesnej jest miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej we wszystkich jej przejawach. Istotą programu CSW jest ukazywanie różnych dyscyplin sztuki współczesnej w procesie ich przemian, w momencie reagowania na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie. Do zadań CSW należy tworzenie sprzyjających warunków dla realizacji wybitnych dokonań obrazujących te zmiany we wszystkich dziedzinach twórczych. CSW przedstawia twórczość artystów polskich i zagranicznych oraz prezentuje za granicą najważniejsze zjawiska sztuki polskiej. Utrzymuje kontakty i prowadzi wymianę z wieloma ośrodkami sztuki na świecie. CSW realizuje swe cele poprzez organizację wystaw, prezentacje teatru wizualnego i sztuki performance, koncerty muzyki współczesnej, pokazy filmów eksperymentalnych i sztuki wideo, spotkania autorskie, wykłady, seminaria, warsztaty twórcze; a także poprzez zdarzenia artystyczne stojące na pograniczu dyscyplin. W skali roku odbywa się tu kilkadziesiąt wystaw, a także kilkaset wydarzeń teatralnych, muzycznych, multimedialnych oraz programów związanych z literaturą współczesną. Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej CSW jest największą w Polsce, stałą, międzynarodową ekspozycją sztuki najnowszej, która prezentowana jest w ramach kolejnych edycji. Ponadto w Zamku Ujazdowskim funkcjonuje Biblioteka i Czytelnia Artystyczna oraz Wideoteka udostępniająca zapisy filmowe wydarzeń artystycznych. Kino.Lab prezentuje eksperymentalne filmy polskiej i światowej awangardy, artystyczne filmy fabularne, animowane i dokumentalne, organizuje też pokazy filmów z międzynarodowych festiwali oraz kino letnie na dziedzińcu zamkowym. Program artists-in-residence laboratory służy międzynarodowej wymianie artystów: w pracowniach umieszczonych na poddaszu Zamku oraz w budynku Laboratorium mogą przebywać i tworzyć w ramach wymiany stypendialnej artyści z całego świata. Osobnym polem aktywności Centrum są różnorodne programy edukacyjne realizowane na zamówienie szkół, uczelni, a także adresowane do szerokiej publiczności. Gościom Zamku Ujazdowskiego służy również restauracja Qchnia Artystyczna, Kawiarnia Okna oraz Księgarnia Serenissima. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest członkiem Europejskiej Sieci Centrów Kultury w Obiektach Zabytkowych / Réseau Européen des Centres Culturels / Monuments Historiques).