Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Dzień z życia otworzy 51. Krakowski Festiwal Filmowy

Warszawa, 19 maja: Już 23 maja rozpocznie się 51. Krakowski Festiwal Filmowy. Zrealizowany przes społeczność YouTube film Dzień z życia zostanie pokazany w ramach międzynarodowego konkursu dokumentalnego, podczas uroczystego otwarcia Festiwalu.

Dzień z Życia to pierwszy pełnometrażowy film dokumentujący życie na Ziemi. YouTube i światowej sławy filmowcy Ridley Scott i Kevin Macdonald poprosili ludzi z całego świata, aby przesłali własne filmy nagrane jednego dnia – 24 lipca 2010. Z nich właśnie powstał poruszający dokument. Dzień z życia miał światową premierę 27 stycznia na tegorocznym Festiwalu Sundance oraz na kanale youtube.com/lifeinaday, był również pokazywany na tegorocznym MFF w Berlinie.

Dzień z życia to wymarzony film na otwarcie festiwalu, ponieważ łączy historię z nowoczesnością i zawiera w jednej formie artystycznej dwa priorytety, z których krakowski festiwal jest znany: film krótkometrażowy i dokumentalny. Produkcja Scotta i Macdonalda to pełnometrażowy obraz, złożony z miniaturek filmowych. Każda z nich to opowieść o ludziach z różnych stron świata, których przeżycia są bliskie każdemu z nas. Rozpoczynając festiwal obrazem Dzień z życia otwieramy się na nowe trendy w kinie dokumentalnym. Jednym z nich jest projekt zrealizowany przez społeczność YouTube przy udziale wielkiej klasy filmowców” – powiedział Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu.

Dzień z Życia powstał na podstawie 4 500 godzin materiału filmowego nadesłanego ze 197 krajów, w 45 różnych językach świata. Produkcją zajęła się firma Scott Free UK (wytwórnia filmowa Ridleya Scotta) we współpracy z serwisem YouTube, natomiast za reżyserię odpowiadał zdobywca Oskarów Kevin Macdonald. – „Stworzenie tak wyrazistego, spójnego i poruszającego filmu, który naprawdę pozwala widzom obejrzeć świat w ciągu jednego dnia, zawdzięczamy umiejętnościom, wnikliwości i hojności wielu autorów” – powiedział o produkcji Kevin Macdonald.

W filmie wykorzystano film nagrany przez Tomasza Skowrońskiego. – „O samym projekcie dowiedziałem się przeglądając filmy na YouTube, gdzie trafiłem na stronę profilu Life in a Day. Akurat 24 lipca, tuż po północy rozpętała się burza nad Tatrami, którą uwieczniłem za pomocą telefonu komórkowego a odgłosy piorunów nagrałem bezpośrednio do komputera. Burze to moja pasja, fotografuję je i filmuję odkąd pamiętam. W ciągu dnia przypomniałem sobie o projekcie i wysłałem film. Wielkim zaskoczeniem był dla mnie e-mail z informacją, że spośród 80 000 tysięcy nadesłanych prac moja została wybrana do projektu. To, co dla mnie było niezwykłym początkiem dnia, w filmie stanowiło puentę. Nie ukrywam, że niezwykle się cieszę z tego, że moja pasja okazała się dla producentów Life in a Day na tyle interesująca, że chociaż przez te kilka sekund mój film został pokazany w projekcie” – powiedział Tomasz Skowroński, współautor Dnia z życia, zawodowo reporter Polsat News.

Dzień z życia to pierwszy w historii globalny eksperyment filmowy, który skłonił ludzi na całym świecie do zarejestrowania w sobotę, 24 lipca, jednego momentu z ich życia i do przesłania go na stronę youtube.com/lifeinaday. Osoby, których materiał wykorzystano w ostatecznej wersji filmu zostały wymienione w napisach końcowych, jako współreżyserzy. Dwudziestu sześciu z nich wzięło udział w światowej premierze filmu podczas Festiwalu Filmowego Sundance 2011.

Film jeszcze tej jesieni pokaże w Polsce kanał filmowy ale kino!

Filmik Tomasza Skowrońskiego:

www.youtube.com/watch?v=PoXku_-W23Q

Zapowiedź 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

www.youtube.com/watch?v=RNL2NvTeZN0

YouTube

YouTube jest najbardziej popularną na świecie społecznością internetową pozwalającą milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. YouTube jest rodzajem forum, na którym ludzie z całego świata mogą swobodnie kontaktować się, wymieniać opinie i myśli, szukać inspiracji oraz inspirować innych. Jest to jednocześnie platforma dystrybucji dla producentów i twórców oryginalnych treści, a także dużych i małych reklamodawców. Centrala YouTube LLC mieści się w San Bruno, w Kalifornii i stanowi część firmy Google Inc.

Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 7 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza ok. 750 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność. Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Scott Free UK

Studio Scott Free, z oddziałami w Londynie i Los Angeles, ma w swoim dorobku filmy pełnometrażowe oraz programy telewizyjne takie jak: ukończone niedawno Cracks w reżyserii Jordana Scotta z udziałem Evy Green, Welcome to the Rileys w reżyserii Jake’a Scotta, z udziałem Jamesa Gandolfini

i Kristen Stewart, oraz kończony właśnie Cyrus zrealizowany dla wytwórni Fox Searchlight, w reżyserii Marka i Jaya Duplass, z udziałem Johna C. Reilly i Jonah Hill. Do ostatnich produkcji studia należą Niepowstrzymany w reżyserii Tony’ego Scotta, który został zrealizowany dla wytwórni Twentieth Century Fox, z udziałem Chrisa Pine’a i Denzela Washingtona, Robin Hood w reżyserii Ridleya Scotta, zrealizowany dla wytwórni Universal, z udziałem Russella Crowe’a i Cate Blanchett oraz Drużyna A w reżyserii Joe Carnahana, z udziałem Liama Neesona i Bradleya Coopera. Studio Scott Free jest również producentem seriali TV dla CBS, takich jak Wzór czy Żona idealna oraz wysokobudżetowego niezależnie finansowanego miniserialu Filary Ziemi, opartego na bestsellerze Kena Folletta. Studio Scott Free jest również producentem serialu W czasie burzy wyprodukowanego dla HBO i BBC, który do tej pory uzyskał 14 nominacji do nagrody Emmy. Scott Free ściśle współpracuje z RSA Films, studiem produkcji reklamowej założonym ponad czterdzieści lat temu przez Ridleya Scotta. RSA Films reprezentuje wielu uznanych i dobrze zapowiadających się filmowców. Natomiast Scott Free wspiera reżyserów w ich przyszłych projektach filmowych i telewizyjnych.

Ridley Scott, producent

Ridley Scott jest ikoną filmu, był trzykrotnie nominowany do Oscara jako Najlepszy Reżyser, ostatnio za film Helikopter w ogniu z 2002 r. Scott jest twórcą takich filmów jak Gladiator (Oscar, Złoty Glob i BAFTA za najlepszy film) oraz Thelma i Louise (pierwsza nominacja Scotta do Oscara dla najlepszego reżysera w 1991 r.). Do ważnych dzieł reżysera należą także American Gangster, W sieci kłamstw, Dobry rok, nowatorski w swoim czasie Łowca Androidów oraz klasyk kina - Obcy. Jego najnowszym filmem jest Robin Hood. Scott razem z bratem, Tonym Scottem, założył firmę Scott Free Productions, zajmującą się realizacją wielu różnych projektów filmowych i telewizyjnych. W 2003 r. Scott otrzymał tytuł szlachecki oraz Order Imperium Brytyjskiego w uznaniu zasług w dziedzinie sztuki.

Kevin Macdonald, reżyser

Kevin Macdonald jest nagradzanym twórcą filmowym, którego pierwszy film fabularny, One day in Spetember, zrealizowany przy wsparciu Sundance Institute Documentary Program, został nagrodzony Oscarem za najlepszy film dokumentalny w 2000 roku. Jego drugi film, Czekając na Joe, którego premiera odbyła się na Telluride Film Festival w 2003 roku, został najbardziej dochodowym brytyjskim filmem dokumentalnym w historii UK Box Office. Jego pierwszy film fabularny, Ostatni Krół Szkocji z udziałem Foresta Whitakera, również miał najpierw swoją premierę na Telluride Film Festival, a następnie zdobył nagrody BAFTA za najlepszy film brytyjski oraz najlepszy scenariusz adaptowany; rola Whitakera została nagrodzona Oscarem i nagrodą BAFTA. Kevin pracuje obecnie nad kolejnym filmem fabularnym, Eagle of the ninth z udziałem Channing Tatum, Jamie Bella i Marka Stronga. Poza przemysłem filmowym Kevin pracuje także jako dziennikarz dla „Guardiana", „Observera" i „Daily Telegraph".