Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Google kontynuuje prace nad przygotowaniem zdjęć do usługi Street View w kolejnych regionach Polski

Warszawa, 17 sierpnia 2011 r. – Google przez całe lato pracuje nad przygotowaniem usługi Street View dla Polski i odwiedza kolejne regiony kraju, realizując majowe zapowiedzi.

Z początkiem lata specjalne samochody wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczęły przygotowanie zdjęć z Polski na potrzeby usługi Street View – funkcji Map Google, pozwalającej na wirtualne zwiedzanie miejsc z całego świata. Od czerwca samochody Street View realizowały zdjęcia w województwach: mazowieckim (Warszawa i okolice), dolnośląskim (Wrocław i okolice), wielkopolskim (Poznań i okolice), pomorskim (Trójmiasto i okolice) i małopolskim (Kraków i okolice), a także na trasach między odwiedzanymi miastami. W sierpniu zdjęcia rozpoczynają się dodatkowo w województwie łódzkim (Łódź i okolice), podlaskim (Białystok i okolice) oraz zachodniopomorskim (Szczecin i okolice). Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe i dostępność sprzętu, w następnej kolejności samochody Google odwiedzą atrakcje turystyczne w dodatkowych województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Poza samochodami, Google wykorzystuje do wykonywania zdjęć także trójkołowe rowery, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, w których nie mogą pojawić się samochody. Rowery trafią do miejsc, które znalazły się w finale zakończonego niedawno plebiscytu „Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View”. Internauci oddali w plebiscycie ponad 115 tys. głosów, a zwycięzcą została ulica Piotrkowska w Łodzi. Dzięki temu zdjęcia ul. Piotrkowskiej zostaną zaprezentowane na Mapach Google jako pierwsze z Polski.

Ogromne zainteresowanie plebiscytem i aktywność lokalnych społeczności przerosły nasze oczekiwania. Chcielibyśmy więc uhonorować miejsca, które znalazły się w finale plebiscytu i pokazać je w Street View – mówi Marta Jóźwiak z Google Polska. – W najbliższych planach, poza ulicą Piotrkowską w Łodzi, mamy Pałac Branickich i Rynek Kościuszki w Białymstoku oraz Wały Chrobrego i Stare Miasto w Szczecinie. W nadchodzących tygodniach zostaną one sfotografowane przez rowery Street View, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Staramy się też zrealizować więcej zdjęć z tych miast przy wykorzystaniu samochodów, a także odwiedzić kolejne miejsca z finałowej listy (www.google.pl/streetview/polska). Udało nam się już przekonać do tego zespół Street View.

Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać fotografie wykonane na wszystkich 7 kontynentach, łącznie w 27 krajach, w tym specjalne zdjęcia licznych atrakcji turystycznych.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie zaawansowanych obróbkach technologicznych, fotografie z Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Edycja zdjęć polega m.in. na zamazywaniu twarzy przypadkowych przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów w celu ochrony prywatności, jak również przetwarzaniu i dokładnym łączeniu obrazów w panoramy 360 stopni.

Więcej materiałów na temat usługi Street View oraz informacje o aktualnych miejscach realizacji zdjęć można znaleźć na stronie: www.google.pl/streetview