Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Zwoje znad Morza Martwego dostępne w wersji cyfrowej na nowej, interaktywnej stronie internetowej stworzonej przez Muzeum Izraela i Google

Dzięki zdjęciom wykonanym w ultrawysokiej rozdzielczości i technologii Google będzie można na niespotykaną dotąd skalę badać najstarsze znane manuskrypty biblijne.

Warszawa, 26 września 2011 r. – Muzeum Izraela uruchamia projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego, który umożliwi użytkownikom poznawanie i analizowanie tych starożytnych manuskryptów biblijnych na niedostępnym dotąd poziomie szczegółowości. Nowa strona internetowa, która powstała we współpracy z firmą Google, pozwala użytkownikom wyświetlać zdjęcia rękopisów w wysokiej rozdzielczości oraz przeszukiwać ich zawartość. Na stronie zamieszczono też krótkie filmy edukacyjne i informacje dotyczące kontekstu rękopisów i ich historii. Zwoje znad Morza Martwego, które obejmują najstarsze znane istniejące manuskrypty biblijne, oferują krytyczne spojrzenie na społeczeństwo żydowskie na terenie Izraela w okresie Drugiej Świątyni, czasie narodzin chrześcijaństwa i judaizmu rabinicznego. Na tym etapie projektu dokonano digitalizacji pięciu pełnych zwojów z Muzeum Izraela, które są dostępne online pod adresem dss.collections.imj.org.il.

To dla nas zaszczyt, że w Sanktuarium Księgi należącym do Muzeum Izraela znajdują się najlepiej zachowane i najpełniejsze rękopisy znad Morza Martwego, jakie zostały kiedykolwiek odkryte – powiedział James S. Snyder, Anne and Jerome Fisher Director Muzeum Izraela. Mają one pierwszorzędne znaczenie wśród zabytków światowej kultury monoteistycznej i stanowią wyjątkowe eksponaty wśród olbrzymich zbiorów naszego muzeum. Teraz, dzięki naszej współpracy z Google, jesteśmy w stanie pokazać te skarby ludziom na całym świecie.

Jak dotąd przeprowadzono digitalizację pięciu Zwojów znad Morza Martwego, w tym Zwoju Izajasza, Reguły Zrzeszenia, Komentarza do Księgi Habakuka, Zwoju Świątynnego i Zwoju Wojny. Wyszukiwanie na stronie Google.com odsyła użytkowników bezpośrednio do zwojów w wersji online. Wszystkie pięć manuskryptów można przybliżyć, użytkownicy mogą więc analizować teksty z niezwykłą szczegółowością. Cyfrowe zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości, które wykonał fotograf Ardon Bar-Hama, pozwalają dostrzec detale niewidoczne gołym okiem. Każde zdjęcie ma rozdzielczość 1200 megapikseli – to niemal 200 razy więcej niż w przypadku zdjęć wykonanych standardowym aparatem. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kruchych rękopisów, przy każdym zdjęciu zastosowano lampy błyskowe z filtrem UV, a czas otwarcia migawki wynosił 1/4000 sekundy. W przypadku Zwoju Izajasza dostępne są dodatkowe funkcje: można go przeszukiwać według kolumn, rozdziałów i wersetów, można też korzystać z narzędzia do tłumaczenia na język angielski, a także zgłaszać przekłady poszczególnych wersetów w innych językach.

Projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego, który zrealizowaliśmy razem z Muzeum Izraela, wzbogaca i utrwala ważną część światowego dziedzictwa, udostępniając je w całości w Internecie – powiedział prof. Yossi Matias, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Google w Izraelu. Już w przeszłości mogliśmy uczestniczyć w podobnych inicjatywach, takich jak Google Art Project, kolekcja fotografii upamiętniających Holocaust zgromadzonych przez Instytut Yad Vashem oraz wirtualne wycieczki po Muzeum Prado w Madrycie. Podczas realizacji tych projektów przekonaliśmy się, że dostęp do dokumentów i zbiorów muzealnych w trybie online pozwala ludziom z całego świata lepiej poznać i rozumieć ważne wydarzenia z historii. Chcielibyśmy pewnego dnia udostępnić wszystkim całą wiedzę zawartą w archiwach i zbiorach historycznych – pomoc przy digitalizacji kolejnych Zwojów znad Morza Martwego będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego jest finansowany przez George'a Blumenthala i Centrum Studiów Judaistycznych Online, które wpadło na pomysł udostępnienia tych rękopisów szerokiej publiczności i stworzenia innowacyjnych zasobów zarówno dla studentów, jak i reszty społeczeństwa. Po stronie Muzeum Izraela projektem pokierowali dr Adolfo D. Roitman, kurator wystawy Zwojów znad Morza Martwego i dyrektor Sanktuarium Księgi, oraz dr Susan Hazan, kurator ds. nowych mediów i szefowa internetowego biura Muzeum. Ze strony Centrum Badawczo-Rozwojowego Google w Izraelu wspierali ich Eyal Fink, dyrektor ds. aspektów technicznych, i Eyal Miller, kierownik ds. rozwoju nowej działalności.

Informacje o Zwojach znad Morza MartwegoDatowane na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e. Zwoje znad Morza Martwego odkryto w latach 1947-1956 w jedenastu grotach na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Manuskrypty są powszechnie przypisywane odizolowanej sekcie żydowskiej, która zamieszkiwała osadę Qumran na Pustyni Judzkiej i jest nazywana w Zwojach „Zrzeszeniem”.

Zwoje znajdują się w Muzeum Izraela od jego otwarcia w 1965 r. Te wrażliwe na działanie światła zabytki są przechowywane i eksponowane w Sanktuarium Księgi. Budynek ten zaprojektowali Armand Bartos i Frederic Kiesler, a jego charakterystyczna kopuła przypomina pokrywy naczyń, w których znaleziono manuskrypty. Do Zwojów, które poddano digitalizacji i udostępniono w ramach projektu, należą:

Materiały wideo dotyczące projektu można znaleźć tutaj.

Muzeum Izraela w Jerozolimie

Muzeum Izraela to największa instytucja kultury w Państwie Izrael, zaliczana do najważniejszych muzeów sztuki i archeologii na świecie. Założone w 1965 r. Muzeum posiada olbrzymie zbiory sięgające od prehistorii po sztukę współczesną i obejmuje najszersze zbiory archeologiczne dotyczące Biblii i Ziemi Świętej na świecie, w tym Zwoje znad Morza Martwego. Dzięki wyjątkowym darom i wsparciu sponsorów z całego świata w ciągu zaledwie 45 lat Muzeum zgromadziło niemal 500 000 eksponatów. W 2010 r. Muzeum zakończyło kompleksową renowację swoich budynków pod kierownictwem firm James Carpenter Design Associates z Nowego Jorku i Efrat-Kowalsky Architects z Tel Awiwu. W ramach projektu powstały nowe galerie, punkty orientacyjne i przestrzenie dla publiczności, na nowo zainstalowano też olbrzymie zbiory. Muzeum organizuje i prezentuje również wystawy w swoich budynkach poza siedzibą główną w Jerozolimie: w Muzeum Rockefellera, gdzie prezentuje zbiory archeologiczne z terenu Izraela, oraz w historycznym Domu Ticho w centrum Jerozolimy, w którym wystawiana jest współczesna sztuka izraelska.

Google Inc.

Google to światowy lider w dziedzinie technologii, koncentrujący się na optymalizacji sposobów udostępniania informacji użytkownikom. Innowacje Google w zakresie przeszukiwania sieci i reklam sprawiły, że strona Google jest jedną z najcenniejszych witryn w sieci, a marka Google należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.google.com/about.html.