Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Internetowe Archiwum Nelsona Mandeli

Google i Centrum Pamięci Nelsona Mandeli udostępniły Cyfrowe Archiwum Nelsona Mandeli. Archiwa zawierają nigdy wcześniej niepublikowane rękopisy do kolejnej części autobiografii „Długa droga ku wolności”.

27 marca 2012 roku – Google wraz z Centrum Pamięci Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Centre of Memory – NMCM) uruchomiły dziś ogólnodostępny serwis internetowy dokumentujący drogę życiową Nelsona Mandeli. Dzięki wsparciu finansowemu Google w wysokości 1,25 miliona dolarów, Centrum Pamięci Nelsona Mandeli z siedzibą w Johannesburgu udało się zarchiwizować i tym samym zachować tysiące historycznych dokumentów, zdjęć i filmów wideo z życia charyzmatycznego polityka. Od dziś Cyfrowe Archiwum Nelsona Mandeli stało się rzeczywistością.

Teraz nie tylko historycy i naukowcy, ale też internauci z całego świata mają dostęp do bogatego zbioru materiałów i informacji o życiu i spuściźnie niezwykłego męża stanu. Nowe multimedialne archiwum zawiera m.in. prywatną korespondencję Mandeli z rodziną, towarzyszami i przyjaciółmi, pamiętniki spisane podczas 27-letniego okresu niewoli, a także notatki tworzone przez Mandelę podczas negocjacji, które doprowadziły do upadku apartheidu w Południowej Afryce. W bazie znajdują się również zdjęcia Mandeli z lat jego młodości, unikatowe fotografie jego celi na wyspie Robben pochodzące z lat 70-tych, czy wcześniej niepublikowane rękopisy do kolejnej części autobiografii „Długa droga ku wolności”.

– To niezwykle uczucie widzieć końcowy efekt naszej wspólnej pracy. Dzięki tej inicjatywie zyskujemy możliwość dotarcia do szerokiego grona zainteresowanych – od światowych elit aż po marginalizowanych mieszkańców Południowej Afryki. Odwiedzający nasz serwis mogą wyszukiwać i przeglądać zgromadzone zasoby, dogłębnie poznając tym samym życie i twórczość Mandeli w częściach: Młodość, Więzienie, Prezydenckie Lata, Emerytura, Książki Mandeli, Młodzi Ludzie oraz Moje Chwile z Legendą – powiedział Verne Harris, przedstawiciel Centrum Pamięci Nelsona Mandeli.

– Innowacyjne Cyfrowe Archiwum Mandeli pokazuje, jak za pomocą internetu możemy utrwalać i pielęgnować dziedzictwo historyczne i udostępniać cenne zasoby całemu światu. Pracowaliśmy blisko z Centrum Pamięci Nelsona Mandeli, aby stworzyć interaktywny serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie i przeglądanie bogatych zasobów materiałów, a tym samym odkrywanie inspirującej historii życia Nelsona Mandeli – wyjaśnił Steve Crossan, Dyrektor Instytutu Kulturowego Google.

Cyfrowe Archiwum Nelsona Mandeli powstało z inicjatywy Centrum Pamięci Nelsona Mandeli i Instytutu Kulturowego Google. Pracownicy Google z całego świata zaangażowani w działalność Instytutu opracowują narzędzia służące do utrwalania dziedzictwa kulturowego i udostępniania go na całym świecie. Inne podobne projekty zrealizowane do tej pory przez Google to digitalizacja Zwojów znad Morza Martwego, tysięcy dział sztuki w Art Project oraz materiałów na temat Holocaustu Yad Vashem.

Archiwum Nelsona Mandeli dostępne jest na stronie: http://archive.nelsonmandela.org

O technologii:

Technologia użyta do stworzenia Archiwum Nelsona Mandeli umożliwia przechowywanie różnego rodzaju materiałów multimedialnych online oraz ich przeszukiwanie i przeglądanie, a także ułatwia kuratorom opracowywanie materiałów wystawowych. Wykorzystuje przy tym inne narzędzia Google, takie jak: Google Search, Google+ Photos do przechowywania zdjęć oraz YouTube do wyświetlania filmów wideo.

O Instytucie Kulturowym Google:

Dzięki zaangażowaniu pracowników Google z całego świata, Instytut Kulturowy tworzy narzędzia służące utrwalaniu dziedzictwa kulturowego, a następnie udostępnianiu go wszystkim internautom. Inne projekty realizowane przez Instytut obejmują digitalizację Zwojów znad Morza Martwego, tysięcy dzieł sztuki w Art Project oraz materiałów na temat Holocaustu Yad Vashem.

Innowacyjne technologie wyszukiwania firmy Google oferują milionom ludzi na całym świecie codzienny dostęp do informacji. Założona w 1998 r. przez doktorantów Uniwersytetu Stanforda Larryego Page’a i Sergeya Brina, firma Google jest dziś największą firmą internetową na wszystkich głównych rynkach globalnych. Siedziba Google znajduje się w Dolinie Krzemowej; firma posiada biura w obu Amerykach, Europie i Azji.

O Centrum Pamięci Nelsona Mandeli:

Centrum Pamięci Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Centre of Memory – NMCM) to główny obszar działań Fundacji Nelsona Mandeli, która została założona w 1999 roku, aby wspierać bieżące zaangażowanie swojego Założyciela w sprawy wymagające interwencji w czasie jego prezydenckiej emerytury. Fundacja działa na zasadzie non-profit i została zarejestrowana jako fundusz powierniczy, z radą powierniczą składającą się ze znamienitych obywateli Południowej Afryki. Centrum Pamięci zostało otwarte przez Nelsona Mandelę w 21 września 2004 roku i wcielone do Fundacji, jako główne przedsięwzięcie. Skupia swoje działania na trzech obszarach: Życie i Czas Nelsona Mandeli, Dialog Równości Społecznej i Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli.