Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą korzystać z pakietu Google Apps dla Szkół i Uczelni

Warszawa, 6 marca 2012 r. – Google i Uniwersytet Warszawski poinformowały dzisiaj, że studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynają korzystanie z Google Apps dla Szkół i Uczelni – zestawu narzędzi Google do pracy „w chmurze”, czyli w 100% w Internecie. Umowa o współpracy została podpisana 5 grudnia 2011, po okresie pilotażowym przeprowadzonym przez Samorząd Studentów UW. Od dzisiaj każdy student będzie mógł skorzystać z nowej skrzynki pocztowej, współdzielonego kalendarza, udostępniania i edycji plików, i wielu innych narzędzi służących do pracy grupowej. Uniwersytet Warszawski jako pierwszy w Polsce zintegrował pakiet Google Apps dla Szkół i Uczelni ze swoimi rozwiązaniami informatycznymi.

Jestem przekonana, że dzięki nowym narzędziom studenci zyskują ciekawe możliwości współpracy i dzielenia się wiedzą – powiedziała JM Rektor UW, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Ponad 50 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego ma od dziś do dyspozycji nowe narzędzia: pocztę elektroniczną Gmail, Kalendarz, Witryny, Komunikator Google Talk, serwis do publikacji treści Blogger, Dokumenty pozwalające przechowywać pliki online i dzielić się nimi z innymi. Dostęp do usług jest możliwy z komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych. Wszystkie adresy e-mail studentów będą znajdowały się w domenie Uniwersytetu Warszawskiego „@student.uw.edu.pl” równolegle z dotychczasowym systemem poczty studenckiej. Kolejnym krokiem będzie umożliwienie integracji kont studentów z usługami Google+ i YouTube. W przyszłości z narzędzi Google Apps dla Szkół i Uczelni będzie mogła korzystać kadra naukowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Korzystanie z danych w chmurze to technologia, która jest wykorzystywana przez wiele uniwersytetów na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych 66 ze 100 najlepszych uczelni wyższych korzysta z Google Apps dla Szkół i Uczelni – mówi William Florance, Head of Enterprise Apps for Education EMEA. Wdrażając tę nową technologię, Uniwersytet Warszawski dołącza do wielu europejskich uniwersytetów, które dają studentom narzędzia i kompetencje potrzebne w środowisku pracy przyszłości.

Google Apps pozwala studentom używać nowoczesnej technologii, do której są przyzwyczajeni w życiu prywatnym. Co ważne, studenci mogą zatrzymać swoje uniwersyteckie konta na zawsze, co ułatwi im pozostanie w kontakcie z innymi studentami i profesorami także po zakończeniu studiów.

O Google Apps dla Szkół i Uczelni (Google Apps for Education)

Google Apps for Education to zestaw dostępnych przez Internet narzędzi do komunikacji i współpracy, który jest oferowany za darmo szkołom i uczelniom wyższym. W skład pakietu Google Apps for Education wchodzą takie aplikacje jak Gmail (poczta elektroniczna) z wbudowanym czatem głosowym i wideo, Kalendarz Google (współdzielony kalendarz), Dokumenty Google (możliwość przechowywania, edycji i współdzielenia plików), Wideo Google (przestrzeń online do przechowywania i udostępniania wideo), Witryny Google (łatwy sposób na tworzenie witryn WWW i udostępnianie zdjęć, grafik, filmów) czy platforma blogowa Blogger.

Z narzędzi Google Apps dla Szkół i Uczelni korzystają tysiące instytucji z ponad 146 krajów świata, ponad 15 milionów studentów korzysta z Google Apps for Education, w tym Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Cambridge oraz ostatnio 14 największych uniwersytetów w Hiszpanii.

Więcej informacji o Google Apps dla Szkół i Uczelni można znaleźć na stronie: www.google.com/apps/intl/pl/edu/