Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Polska oczami młodych artystów. Rusza ostatni etap konkursu Doodle 4 Google

Internauci mogą już głosować na najlepsze z piętnastu finałowych „…Pozdrowień z Polski”. Zwycięska praca uświetni otwarcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej już 8 czerwca!

Warszawa, 22 maja 2012 r. – Przez najbliższe dwa tygodnie internauci mogą głosować na swojego ulubionego doodla ilustrującego hasło „...Pozdrowienia z Polski”.

8 czerwca 2012 roku, w dniu rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zwycięska praca zostanie oficjalnym doodlem i na cały dzień odmieni stronę główną Google.pl, gdzie zobaczą ją miliony ludzi. Swój głos można oddać na stronie internetowej google.pl/doodle4google.

Do wyboru jest 15 prac, które jury wyselekcjonowało z tysięcy malunków nadesłanych w ramach trwającej właśnie drugiej edycji konkursu dla dzieci i młodzieży Doodle 4 Google. W jury, obok Hanny Wróblewskiej, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, zasiadł również Edward Lutczyn, artysta plastyk, Iwo Zaniewski i Kot Przybora, założyciele agencji reklamowej PZL oraz Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Młodzi artyści, których prace znalazły się w finale i mają szansę uczcić dzień rozpoczęcia zmagań piłkarskich, pochodzą z najróżniejszych zakątków Polski: od Słupska przez Mazury aż po beskidzką Jaworzynkę.

Motywy, które 8 czerwca mają lub miały szansę pojawić się na stronie głównej Google to między innymi polskie symbole narodowe, odwołania do legend o Warszawskiej Syrence czy Bazyliszku a także te, charakterystyczne dla miast związanych z organizacją mistrzostw: Żuraw Gdański, Poznańskie Koziołki, Kolumna Zygmunta czy wrocławskie krasnale. Wśród nadesłanych prac były też doodle inspirowane naszą przyrodą, jak na przykład polskie kwiaty, zwierzęta czy ptaki, widoki gór czy mazurskie pejzaże. Wiele nadesłanych doodli nawiązywało do różnych form tradycji i folkloru: od strojów ludowych, przez robótki szydełkowe aż po przysmaki kuchni polskiej, takie jak krakowskie bajgle, pierogi, kiełbasa i ogórki kiszone.

Zwycięzca konkursu, oprócz pokazania swojej pracy milionom internautów, otrzyma stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych oraz grant technologiczny w wysokości 25 000 złotych dla swojej szkoły. Dodatkowo, autorzy 15 wybranych już finałowych prac otrzymają sprzęt komputerowy.

Jednak nie tylko te korzyści płyną bezpośrednio z akcji Doodle 4 Google. Przy współpracy z Fundacją TVN „nie jesteś sam” oraz przy wsparciu Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, projektowi towarzyszy akcja charytatywna. W jej ramach Google przekaże wsparcie finansowe na przebudowę Kliniki Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Wszystkie informacje na temat konkursu, jego zasad, procesu selekcji prac, zespołu jurorów oraz nagród dla zwycięzców dostępne są na stronie google.pl/doodle4google.

Doodle to wariacje na temat logo Google, łączące znak firmowy z grafikami ilustrującymi globalne święta i rocznice czy też bardzo lokalne ważne wydarzenia.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki to największa i najbardziej znana Galeria Sztuki współczesnej w Polsce. Przybliża publiczności prace uznanych artystów zagranicznych oraz aktywnie promuje polskich młodych twórców. Zachęta to też najstarszy salon wystawowy Warszawy, którego historia sięga 1860 roku. Galeria mieści się w samym centrum Warszawy, w pięknym eklektycznym gmachu. Jako jedna z nielicznych przyjazna jest zapracowanym – czynna jest od wtorku do niedzieli do godziny 20. Poza inspirującymi wystawami oferuje bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym: spotkania z artystami, pokazy filmowe, koncerty, oprowadzania i warsztaty artystyczne dla rodzin oraz pracowników firm, o których na bieżąco informuje na www.zacheta.art.pl.

Google Inc.

Innowacyjne technologie wyszukiwania firmy Google oferują milionom ludzi na całym świecie codzienny dostęp do informacji. Założona w 1998 r. przez doktorantów Uniwersytetu Stanforda Larryego Page’a i Sergeya Brina, firma Google jest dziś największą firmą internetową na wszystkich głównych rynkach globalnych. Siedziba Google znajduje się w Dolinie Krzemowej.