Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Polak w półfinale globalnego konkursu YouTube – Twój Festiwal Filmowy 2012

Krzysztof Szot z Polski został jednym z 50. półfinalistów organizowanego przez YouTube i linie lotnicze Emirates konkursu Twój Festiwal Filmowy 2012. Półfinaliści zostali wybrani przez Scott Free Productions spośród 15 tys. zgłoszeń i będą walczyć o grant w wysokości 500 tys. dolarów.

Warszawa, 12 czerwca 2012 – YouTube i linie lotnicze Emirates, we współpracy z La Biennale di Venezia (Festiwalem Filmowym w Wenecji) i Scott Free Productions, ogłosili dziś listę 50 półfinalistów Twojego Festiwalu Filmowego – międzynarodowego konkursu dla autorów najlepszych filmowych opowieści. Twórcy z całego świata zostali zaproszeni do umieszczania na YouTube swoich 15-minutowych filmów. Wideo mogło być nagrane w dowolnym formacie, stylu i gatunku. Jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem – nadesłano ponad 15 tys. zgłoszeń z ponad 160 krajów. Spośród nich dokonano wyboru 50 półfinalistów, wśród których znalazł się również reprezentant Polski: Krzysztof Szot, scenarzysta i reżyser filmu „Wyłączność“.

Krzysztof Szot jest młodym twórcą filmowym pochodzącym z Lublina, ukończył Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie, wyreżyserował m.in. kilka filmów krótkometrażowych, reklam oraz produkcji telewizyjnych. Zgłoszona do konkursu "Wyłączność" jest adaptacją opowiadania Etgara Kereta. To krótka opowieść o ścieraniu się dwóch diametralnie różnych poglądów na "bycie razem". W filmie możemy zobaczyć między innymi Lesława Żurka, Agnieszkę Judycką i Witolda Dębickiego. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz (współtwórca bijącego rekordy popularności teledysku Jamala "DEFTO"), a muzykę napisał znany kompozytor Michał Lorenc. Film powstał dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Internet jest dzisiaj medium o najszerszym zasięgu, medium nie znającym granic, do którego dostęp mają miliardy ludzi na całym świecie. Podzielić się swoją twórczością z tak ogromną i różnorodną widownią jest chyba marzeniem każdego twórcy. A jeśli przy okazji można jeszcze zainteresować swoją osobą samego Ridley’a Scott’a i powalczyć o zrealizowanie przy jego współpracy filmu pełnometrażowego, to gra tym bardziej jest warta świeczki – powiedział Krzysztof Szot, polski półfinalista konkursu.

Od teraz wyniki konkursu są w rękach społeczności YouTube, która do 13 lipca może oglądać filmy i głosować na nie na stronie youtube.com/YourFilmFestival. Internauci dokonają wyboru 10 autorów, których dzieła pojadą w sierpniu na Festiwal Filmowy w Wenecji i będą rywalizować o główną nagrodę, czyli grant produkcyjny w wysokości 500 tys. dolarów na współpracę ze Scott Free Productions. Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony przez specjalne jury, w którego skład wejdą Sir Ridley Scott i uznany aktor Michael Fassbender.

Twój Festiwal Filmowy to kolejny wśród projektów YouTube, które wspierają sztukę i odkrywają nowe horyzonty filmu czy muzyki. Jest on konsekwencją udanej współpracy z Ridleyem Scottem przy entuzjastycznie przyjętym przez krytyków filmie dokumentalnym Dzień z życia. Orkiestra Symfoniczna YouTube, YouTube Play i YouTube Space Lab to z kolei przykłady łączenia wideo online z tradycyjną sztuką oraz zaangażowania we wspieranie nauki.

Lista 50. półfinalistów: film, autor (kraj)

Wszystkie filmy można obejrzeć na stronie www.youtube.com/yourfilmfestival

O YouTube

YouTube jest najbardziej popularną na świecie społecznością internetową pozwalającą milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. Serwis ma w Polsce ponad 13 mln użytkowników miesięcznie (PBI / Gemius Megapanel). YouTube jest rodzajem forum, na którym ludzie z całego świata mogą swobodnie kontaktować się, wymieniać opinie i myśli, szukać inspiracji oraz inspirować innych. Jest to jednocześnie platforma dystrybucji dla producentów i twórców oryginalnych treści, a także dużych i małych reklamodawców. Centrala YouTube LLC mieści się w San Bruno, w Kalifornii i stanowi część firmy Google Inc.

Scott Free

Studio Scott Free, z oddziałami w Londynie i Los Angeles, zostało założone w 1995 roku przez Ridleya Scotta i ma w swoim dorobku wiele filmów pełnometrażowych oraz programów telewizyjnych. Do ostatnich produkcji studia należą Robin Hood oraz Niepowstrzymany w reżyserii Tony’ego Scotta, który został zrealizowany dla wytwórni Twentieth Century Fox, z udziałem Chrisa Pine’a i Denzela Washingtona, Robin Hood w reżyserii Ridleya Scotta, zrealizowany dla wytwórni Universal, z udziałem Russella Crowe’a i Cate Blanchett oraz Drużyna A w reżyserii Joe Carnahana, z udziałem Liama Neesona i Bradleya Coopera.

Scott Free Television jest producentem nominowanego do nagród Emmy® i Złotego Globu® produkowanego dla CBS dramatu The Good Wife oraz Comy, czterogodzinnej adaptacji powieści Robina Cooka, w której wystąpili Geena Davis, James Woods, Richard Dreyfuss, Ellen Burstyn. Studio jest również odpowiedzialne za produkcję programu Numb3rs, którego szósty sezon można oglądać na kanale CBS. Scott Free ściśle współpracuje z RSA Films, komercyjnym studiem produkcyjnym założonym ponad czterdzieści lat temu przez Ridleya Scotta. RSA Films reprezentuje wielu uznanych i dobrze zapowiadających się filmowców. Natomiast Scott Free wspiera reżyserów w ich przyszłych projektach filmowych i telewizyjnych.

O Festiwalu Filmowym w Wenecji

69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji jest organizowany przez la Biennale di Venezia. Dyrektorem artystycznym jest Alberto Barbera. Festiwal odbędzie się między 29 sierpnia a 8 września 2012. Celem Festiwalu jest promowanie międzynarodowego kina we wszystkich jego postaciach: jako sztuki, rozrywki i jako biznesu, w duchu wolności i tolerancji. Podczas festiwalu odbywa się konkurs o nagrodę Złotego Lwa.

O Emirates

Emirates, jedna z najszybciej rozwijających się linii lotniczych na świecie, otrzymał ponad 500 międzynarodowych nagród i wyróżnień. Emirates lata do 118 miast w 70 krajach na sześciu kontynentach. Dysponuje 168 szerokokadłubowymi Airbusami i Boeingami. Emirates złożyło również zamówienia na dodatkowe 237 samolotów, o wartości ponad 84 mld dolarów. Więcej informacji na: www.emirates.com