Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

90 pomysłów jak zmienić świat – polscy młodzi naukowcy wśród regionalnych finalistów konkursu Google Science Fair 2013

Jury globalnego konkursu Google Science Fair 2013 ogłosiło listę 90 regionalnych finalistów. Wśród wybranych projektów, nadesłanych z całego świata,  znalazły się dwa z Polski. Jeden z nich zdobył także uznanie organizacji Scientific American i znalazł się na liście 15 nominowanych projektów do tegorocznej nagrody Science in Action.

Wśród 90 najlepszych pomysłów znalazły się dwa projekty z Polski. Młodzi naukowcy
(w kategorii wiekowej 17-18 lat)  - Kamil Danak, Marcin Muszalski oraz Wojciech Grędel z Sosnowca - w projekcie Co czai się w naszych lodówkach? postanowili stworzyć system, który będzie informował użytkowników o dacie ważności produktów spożywczych i ich ilości w lodówce, a także proponował przepisy uwzględniające liczbę osób w domu i wykorzystujące jak najwięcej posiadanych składników. Autorzy projektu postanowili wykorzystać w tym celu tagi RFID. Uzyskiwane w ten sposób dane (daty zakupu/konsumpcji) mogłyby być wykorzystane do analizy nawyków żywieniowych. Projekt został także nominowany do nagrody ufundowanej przez Scientific American  Science in Action o wartości 50 000 USD. Zostanie ona przyznana za pracę, która rozwiązuje konkretny problem społeczny, ekologiczny lub zdrowotny, przynosząc realną poprawę jakości życia wybranej grupy osób lub społeczności.

Wśród wyłonionych pomysłów na to, jak zmienić świat, znalazł się także projekt Samowystarczalny samochód zasilany energią odnawialną Słońca i wiatru autorstwa Kamila Piechowiaka (w kategorii wiekowej 13-14 lat) z Wir (woj. wielkopolskie). Głównym założeniem tego projektu było stworzenie pojazdu, do którego nie będzie trzeba wlewać paliwa, ani nawet podłączać do prądu. Samochód miałby jeździć przez jak najdłuższy czas, przy jak najkrótszym czasie ładowania. Kamil zaproponował rozwiązanie problemu poprzez zastosowanie dwóch różnych źródeł energii odnawialnej - wiatru i słońca.

W tym roku wybór był trudny, ponieważ poziom nadesłanych projektów był bardzo wysoki. Wśród 90 najlepszych pomysłów mających zmienić świat znalazły się
te najbardziej kreatywne, m.in. badania nad wykorzystaniem skórek bananowych
w produkcji bioplastiku, pomysł na ekologiczne oczyszczanie wody, ocenę wpływu gier wideo na funkcje poznawcze mózgu czy sposób na ewaluację bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej.

Trzecia edycja konkursu rozpoczęła się 30 stycznia, a zgłoszenia przyjmowane były
do końca kwietnia br., w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Obecnie międzynarodowa komisja konkursowa, złożona z wybitnych naukowców i wynalazców, debatuje nad wyłonieniem najlepszej piętnastki spośród 90 regionalnych laureatów poszczególnych kategorii wiekowych (13-14, 15-16 oraz 17-18 lat). Pula nagród
w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium o wartości 50 000 USD ufundowane przez Google, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic
oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.

Podczas trwania konkursu zorganizowana została seria otwartych globalnych hangoutów Google+ na żywo. W każdy poniedziałek, środę i piątek chętni mogli wirtualnie spotkać się z największymi naukowcami na świecie, takimi jak wynalazca Dean Kamen, czy oceanograf Fabien Cousteau, a także z jurorami Google Science Fair. Uczestnicy hangoutów mogli zobaczyć, co się dzieje za kulisami najlepszych placówek naukowych (CERN) oraz nowoczesnych laboratoriów (Fossil Lab) na świecie. Jeden z hangoutów odbył się także w Polsce. Stanisław Łoboziak z Laboratorium Biologicznego Centrum Nauki Kopernik  podczas wirtualnego spotkania przeprowadził eksperyment i pokazał proces rozkładu wody utlenionej oraz sposób wykrywania krwi z wykorzystaniem roztworu luminolu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie https://www.googlesciencefair.com/pl_ALL/2013/events-schedule.  

Przez ostatnie 3 lata tysiące uczniów z ponad 120 państw zgłosiło do kolejnych edycji konkursu swoje projekty badawcze, które dotykają najtrudniejszych problemów, przed którymi stoimy. Zwycięzcy poprzednich edycji zaprezentowali m.in.: projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udoskonalonego odbioru muzyki u osób niedosłyszących czy nową metodę opisania ekosystemu mikroskopijnych organizmów żyjących w wodzie. Wśród zeszłorocznych regionalnych finalistów był także uczeń z Gdyni - Marcin Pitek zgłosił projekt Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin, o którym pisał:
„Ten projekt ma na celu sprawdzenie jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych w tym misji na Marsa”.
Partnerami globalnego konkursu Google Science Fair, są: CERN, Grupa LEGO, National Geographic oraz Scientific American (Świat Nauki). W Polsce konkurs wspierany jest przez Centrum Nauki Kopernik, miejsce, które często i chętnie pozwala zaprezentować się młodym naukowcom z różnych dziedzin oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.googlesciencefair.com.

Kontakt dla mediów:
press-pl@google.com