Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Jakie pomysły mają dzieci na pomaganie innym, czyli finał polskiej edycji konkursu Doodle 4 Google

Rusza głosowanie na prace nadesłane przez uczniów z całej Polski w trzeciej edycji konkursu Doodle 4 Google. W dniach 6 - 9 stycznia internauci będą mogli wybrać projekt, który ich zdaniem najlepiej obrazuje hasło “Mój pomysł na pomaganie innym”.

Warszawa, 6 stycznia 2014 r. – Przez najbliższe 4 dni internauci mogą głosować na prace młodych artystów, które ich zadaniem najlepiej ilustrują hasło „Mój pomysł na pomaganie innym”. Zwycięski doodle już 12 stycznia, w dniu 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” zastąpi na cały dzień oficjalne logo wyszukiwarki Google, dzięki czemu obejrzą go miliony polskich internautów. Głosy można oddawać na stronie internetowej google.pl/doodle4google

W ramach trzeciej edycji konkursu Doodle 4 Google nadesłano niemal 25 tysięcy zgłoszeń, z których jury wyłoniło 15 finałowych prac. Młodzi artyści, którzy przeszli do ostatniego etapu konkursu pochodzą z najróżniejszych zakątków Polski: od Gdańska przez Częstochowę, aż po Kolbuszową.
W obradach jury, obok Hanny Wróblewskiej, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, wzięli udział: Ania Kuczyńska - jedna z najbardziej znanych polskich projektantek mody, Jerzy Owsiak - naczelny dyrygent WOŚP, Olivier Janiak - wydawca magazynu MaleMEN oraz Brian Kaas – designer, ilustrator i twórca doodli.
Jakie pomysły miały dzieci na pomaganie innym? W zgłoszeniach konkursowych zawierających projekt doodla wraz z krótkim opisem, młodzi artyści odwoływali się zarówno do małych, prostych gestów, które niewiele kosztują, ale potrafią sprawić, że na czyjejś twarzy zagości uśmiech, jak i do wielkich akcji społecznych. Dzieci pisały też o osobach potrzebujących pomocnej dłoniz najbliższego otoczenia: kolegach, osobach starszych i chorych. Część odnosiła się do ochrony środowiska naturalnego i opieki nad zwierzętami. Ale nawet najmłodsze dzieci pokazały, że rozumieją pomaganie jako działania, które powinny być podejmowane nie od święta, ale na co dzień. Co ważne, często pisano też o empatii, miłości i nadziei, jako o fundamentach niesienia pomocy. Motywy, które 12 stycznia mają szansę pojawić się na stronie głównej Google, związane są właśnie z nimi.

Zwycięzca konkursu, oprócz pokazania swojej pracy milionom internautów, otrzyma stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych oraz grant technologiczny w wysokości 25 000 złotych dla swojej szkoły. Dodatkowo, wszyscy finaliści otrzymają sprzęt komputerowy. Jednak nie tylko te korzyści płyną bezpośrednio z akcji Doodle 4 Google - w ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy prace, które przeszły do ostatniego etapu konkursu będą licytowane podczas 22. Finału. Dochód uzyskany z aukcji wesprze tegoroczny cel Orkiestry - zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godną opiekę medyczną dla seniorów.


Pełna lista finalistów:

Kategoria szkoła podstawowa, klasy I – III:
1) Kacper Juśkiewicz, Ciechocinek, II klasa, SP nr 1 im. Marszałka J.Piłsudskiego w Ciechocinku - województwo kujawsko-pomorskie
2) Nadia Swoboda, Cieszyn, III klasa, SP nr 1 w Cieszynie - woj. śląskie
3) Jakub Matuszewski, Dąbrówka k/Poznania III klasa, SP w Dąbrówce - woj. wielkopolskie
4) Katarzyna Sieńko, Dretyń (Miastko) II klasa, SP im. Polskich Noblistów w Dretyniu - woj. pomorskie
5) Michał Wróbel, Siechnice, II klasa, SP w Siechnicach - woj. dolnośląskie

Kategoria szkoła podstawowa, klasy IV – VI:
1) Kamil Krysian, Częstochowa, VI klasa, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - woj. śląskie
2) Aleksandra Majchrowska, Częstochowa, IV klasa, SP nr 29 im Królowej Jadwigi - woj. śląskie
3) Adam Szeruda, Iskrzyczyn (Dębowiec), VI klasa, SP W Dębowcu filia w Iskrzyczynie - woj. śląskie
4) Zuzanna Kapusta, Kolbuszowa, IV klasa, SP nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Kolbuszowej - woj. podkarpackie
5) Michalina Lizoń, Przemyśl, IV klasa, SP nr 16 w Przemyślu - woj. podkarpackie

Kategoria gimnazjum:
1) Małgorzata Ślazyk, Bystra, I klasa, Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej - woj. śląskie
2) Miron Pawlikowski, Gdańsk, III klasa, Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego - woj. pomorskie
3) Piotr Tymcio, Karolewo, II klasa, ZSO im. W. Kętrzyńskiego Kętrzyn - woj. warmińsko-mazurskie
4) Jakub Stanek, Kielce, III klasa, Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej - woj. świętokrzyskie
5) Hanna Konopka, Lusowo, II klasa - woj. wielkopolskie


***
Dodatkowe informacje:
Google
Google jest globalnym liderem technologicznym, skupiającym się na dostarczaniu rozwiązań, które ułatwiają ludziom dostęp do informacji. Innowacje Google w zakresie wyszukiwania w internecie i reklamy sprawiły, że strona firmy jest najpopularniejszym miejscem w sieci, a marka jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

WOŚP
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 20 lat Fundacja wydała na ten cel ponad 150 mln USD.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki to miejsce łączące współczesność z historią. Najstarsza galeria sztuki aktualnej w Warszawie od 1900 roku ma swoją siedzibę przy placu Małachowskiego 3. Misją Zachęty jest popularyzacja sztuki współczesnej. Obok ważnych wystaw i wydarzeń artystycznych, galeria w ramach projektu Otwarta Zachęta udostępnia swoje zasoby w internecie na licencjach Creative Commons.
Więcej o galerii na www.zacheta.art.pl
Kolekcja, publikacje, zdjęcia na www.otwartazacheta.pl


Kontakt dla mediów:
press-pl@google.com