Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Polska sztuka audiowizualna i historia kinematografii na Google Cultural Institute

Warszawa, 28 marca 2014 r. - Polskie instytucje kultury Filmoteka Narodowa, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny udostępniają na globalnej platformie Google Cultural Institute cztery interaktywne wystawy dotyczące polskiego dziedzictwa audiowizualnego i historii kinematografii polskiej. Teraz wszyscy internauci na całym świecie będą mogli obejrzeć wystawy poświęcone konserwacji i cyfryzacji najstarszych polskich filmów, dowiedzieć się o fenomenie polskiego himalaizmu lat PRL’u oraz o konkursie Solidarity Shorts. To jednocześnie okazja do tego, by wejść za kulisy unikalnego koncertu Krzysztofa Pendereckiego.

Wystawa Filmoteki Narodowej Nieme filmy: Second life dotyczy rekonstrukcji trzech przedwojennych produkcji filmowych: Mania. Historia pracownicy papierosów, Pan Tadeusz i Zew morza. Poprzez prezentację wystawy na Google Cultural Institute pragniemy pokazać, w jaki sposób Filmoteka Narodowa pielęgnuje pamięć o najstarszych zabytkach sztuki kinematograficznej i w jaki sposób powołuje je do nowego życia. - mówi Aneta Kozłowska, kurator wystawy Nieme filmy: Second life, z Filmoteki Narodowej.

Dwie kolejne wystawy prezentują projekty filmowe opowiadające Polskę i wpisujące się w obchody 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. Przygotował je Instytut Adama Mickiewicza wraz z portalem culture.pl, który już ponad dekady promuje polską kulturę za granicą,. Wystawa prezentuje Art of Freedom - jeden z najczęściej nagradzanych filmów górskich ostatnich lat i przybliża postaci największych polskich himalaistów lat 70. i 80. Z kolei w drugiej galerii culture.pl - Solidarity Shorts, znajduje się 9 krótkometrażowych filmów dokumentalnych opowiadających, czym jest idea solidarności i jak ją interpretują młodzi filmowcy m.in. z Ukrainy, Kuby, Birmy, Wenezueli. Dumą napawa mnie fakt, że Instytut Adama Mickiewicza dołączy dziś do grona instytucji kultury współpracujących z Google Cultural Institute. Galeria culture.pl znajdzie się obok najlepszych światowych galerii - MOMA’y, British Museum czy Musee d’Orsay. Prezentując dorobek Instytutu zainaugurujemy galerię culture.pl filmami dokumentalnymi wpisującymi się w tegoroczne obchody wyjątkowych dla Polski rocznic. „Art of Freedom” i „Solidarity Shorts” doskonale prezentują ważne dla Polaków cnoty jak odwaga, upór, przesiębiorczość i solidarność. - mówi Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Czwarta nowa wirtualna wystawa - Penderecki Reloaded, została przygotowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w nawiązaniu do bezprecedensowego spotkania na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem, gitarzystą Radiohead. Wystawa stworzona przez NInA dla Google Cultural Institute to audiowizualna opowieść o wyjątkowym wydarzeniu, remiksie w świecie muzyki, do którego doszło z inicjatywy Instytutu. Bardzo się cieszę, że za pośrednictwem tego narzędzia możemy opowiadać nasze „cyfrowe narracje”, dzielić się nimi z szerokim gronem odbiorców na całym świecie. – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Jest to już kolejne partnerstwo Google Cultural Institute z polskimi instytucjami, które ma na celu digitalizację ważnych zasobów kultury i historycznych materiałów, aby stały się powszechnie dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Stworzony w 2011 roku, Google Cultural Institute współpracuje również z ponad 400 innymi instytucjami kultury z ponad 50 krajów. Obok czterech polskich wystaw dziś udostępnionych, internauci z całego świata mogą oglądać historyczne wystawy stworzone przez Muzeum Historii Polski - o Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodnie oraz trzy dotyczące Holokaustu, współtworzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Innymi ważnymi projektami Google Cultural Institute były: digitalizacja biblijnych zwojów znad Morza Martwego oraz stworzenie cyfrowej biblioteki, zawierającej zbiór około 5 tysięcy zdjęć fragmentów manuskryptów w niespotykanej dotąd jakości. Z kolei dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Google wraz z Yad Vashem stworzyli wirtualne kolekcje ponad 130 tysięcy zdjęć i dokumentów dostępnych dla wszystkich. Inną inicjatywą Google Cultural Institute było uruchomienie Cyfrowego Archiwum Nelsona Mandeli, ogólnodostępnego serwisu internetowego zawierającego tysiące historycznych dokumentów, zdjęć i filmów wideo z życia charyzmatycznego polityka. A jednym z ostatnich projektów Google Cultural Institute było udostępnienie kolekcji Kobiety w kulturze, przedstawiającej 12 wystaw poświęconych historii kobiet, które wywarły wpływ na kulturę całego świata.

W ramach Google Cultural Institute funkcjonuje również Art Project, którego celem jest prezentowanie kolekcji arcydzieł i obiektów muzealnych online. Dzięki niemu internauci na całym świecie mogą oglądać zbiory z ponad 300 instytucji partnerskich Google Art Project z ponad 50 krajów świata np. nowojorskiego MoMA i Metropolitan Museum of Art, paryskiego Muzeum Orsay, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi, a także wybrane eksponaty z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie. Łącznie w ramach Google Art Project internauci mogą podziwiać ponad 57 tysięcy dzieł sztuki i prawie 6 milionów obiektów muzealnych (dokumentów, zdjęć archiwalnych) autorstwa ponad 8 tysięcy artystów. Dzięki technologii Street View internauci mogą również wirtualnie zwiedzać wnętrza prawie 100 muzeów, np. Muzeum Izraela w Jerozolimie, Biały Dom, MoMa, Narodowe Muzeum Korei, Pałac w Wersalu czy Rosyjskie Muzeum Narodowe w Sant Petersburgu. Co więcej, wiele muzeów udostępniło swoje dzieła sztuk w gigapikselowej (w sumie 74 arcydzieła) lub wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu trudno dostrzegalne szczegóły stały się bardzo wyraźne, jak w przypadku małych postaci na zniszczonej konstrukcji w obrazie Bruegela Wieża Babel, detali arcydzieła Seurata Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte czy miniatury osób w rzece na obrazie Widok Toledo El Greka lub poszczególnych punktów na malowidle Seurata Grandcamp, wieczór.

Ze wszystkich eksponatów, zarówno dzieł sztuki, dokumentów historycznych czy zdjęć najpiękniejszych miejsc świata, każdy internauta może stworzyć autorską kolekcję i udostępniać ją innym osobom. W najbliższym czasie na Google Cultural Institute będą publikowane wystawy znanych osób ze świata sztuki i kultury, m.in.: związanych z NInA, Filmoteką Narodową, Instytutem Adama Mickiewicza oraz artystami.

Stworzenie własnej kolekcji jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do Konta Google, aby system mógł zapamiętać daną kolekcję. Następnie przeglądając bogate zasoby Google Cultural Institute, wystarczy zapisywać wybrane dzieła sztuki i eksponaty, klikając na przycisk “+”. Lista zebranych prac będzie dostępna na dole ekranu (Zapisane +). Po kliknięciu w to miejsce albo w Moje galerie na górze po prawej stronie, można utworzyć, edytować i udostępniać swoje kolekcje szerokiej publiczności.

***

Dodatkowe Informacje:
Google
Google jest globalnym liderem technologicznym, skupiającym się na dostarczaniu rozwiązań, które ułatwiają ludziom dostęp do informacji. Innowacje Google w zakresie wyszukiwania w internecie i reklamy sprawiły, że strona firmy jest najpopularniejszym miejscem w sieci, a marka jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Kontakt dla mediów:
Havas PR Warsaw:
Maria Kotowska, maria.kotowska@havasww.com, tel. 605 601 048