Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Zdjęcia Street View z Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie dołączy niebawem do blisko 130 muzeów, galerii i instytucji na całym świecie, których wnętrza można oglądać dzięki funkcji Street View, takich jak Biały Dom, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, a w Polsce  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum udostępni również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego pędzla Bernarda Bellotta w gigapikselowej rozdzielczości.

17 listopada 2014 r.: Zespół Google Street View przy pomocy specjalnego wózka Trolley’a sfotografował dziś wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Za kilka miesięcy każdy internauta będzie mógł  wziąć udział w wirtualnym spacerze zwanym Museum View i zobaczyć, jak Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda od wewnątrz, a tym samym obejrzeć najnowszą Galerię Faras, bogatą w eksponaty Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku. Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, udostępniony zostanie obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Bernarda Bellotta, dzięki czemu będzie można podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty. Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.

Obecnie uważa się, że wizyta w muzeum zaczyna się w sieci. Na ogół ludzie najpierw sprawdzają, co będzie tam prezentowane i dopiero na tej podstawie decydują:  iść albo nie iść. W tej chwili muzea na świecie mają znacznie więcej wizyt w sieci niż wizyt rzeczywistych i trzeba to brać pod uwagę. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do Google Cultural Institute. – mówi dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego  w Warszawie.

Za pomocą Museum View internauci będą mogli zobaczyć blisko 3550 m2 instytucji i bez kolejki obejrzeć 983 obiekty znajdujące się w muzealnych galeriach, m. in. ponad 600 eksponatów  w nowo otwartej Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Nowoczesna aranżacja ekspozycji pozwoliła na zaprezentowanie jednych z najpiękniejszych skarbów cywilizacji nubijskiej rozwijającej się ponad 1500 lat temu na terenach dzisiejszego północnego Sudanu. Przedstawienia świętych, archaniołów i nubijskich biskupów pochodzą z odkrytego przez polskich archeologów kościoła katedralnego w mieście Faras. Odkrycie polskich badaczy zostało okrzyknięte cudem w Faras, a ze 120 uratowanych przez archeologów przedstawień malarskich, 67 znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie i będzie dostępnych również na zdjęciach Museum View.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej, obejmującej powierzchnię ponad 720 m2, znajdują się obiekty głównie z okresu późnego średniowiecza (XIV–XVI w.) pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski. Dzięki wirtualnemu spacerowi po Muzeum internauci zobaczą prawie 100 eksponatów m. in. imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary, jak również liczne obiekty mniejszych rozmiarów: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy.

Trzon Galerii Sztuki XIX Wieku stanowi twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich zestawiona z obrazami artystów z różnych krajów Europy. Dzięki merytorycznej aranżacji galerii możliwe stało się stworzenie spójnej opowieści o sztuce polskiej, europejskiej i światowej. Na Muzeum View będzie można obejrzeć ponad 270 obiektów z tej galerii.

Przeniesienie wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie na globalną platformę Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View, który dziś fotografował pomieszczenia muzealne. Powstał on jako inicjatywa grupy rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy chcieli opracować system z łatwością mieszczący się w muzealnych drzwiach i lawirujący pomiędzy rzeźbami oraz innymi obiektami. Wszystkie niezbędne urządzenia umieszczone zostały na ramie: pchanym wózku z zamontowanym systemem aparatów. Tak właśnie powstał Trolley. - mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Dzięki Trolley’owi zgromadzone zostały zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych krytych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów. Panoramy zdjęć Street View z Muzeum Narodowego w Warszawie będą gotowe za kilka miesięcy.

Na liście polskich obiektów, które już można podziwiać od wewnątrz dzięki zdjęciom Street View, znalazł się najnowocześniejszy obiekt popularyzujący naukę - Centrum Nauki Kopernik oraz zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku w Kórniku. Natomiast pierwsze              w Polsce Museum View udostępniono ostatnio z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niemu na Google Cultural Institute można spacerować po wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich. Drugim muzeum, którego wnętrza staną otworem przed miłośnikami sztuki i kultury z całego świata, będzie Muzeum Narodowe w Warszawie.

Oprócz wirtualnego spaceru Museum View, Muzeum Narodowe w Warszawie udostępni w przeciągu kilku miesięcy również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego w gigapikselowej rozdzielczości. Jest to dzieło włoskiego malarza, przedstawiciela weneckiego malarstwa wedutowego, Bernarda Bellotta, zwanego także Canalettem, który zyskał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tak uchwycony widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym.

Obraz z Muzeum Narodowego będzie drugim dziełem w Polsce, po  barokowym obrazie Jutrzenka pędzla Jana Reisnera, należącym do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który będzie dostępny w gigapikselowej rozdzielczości. Oprócz nich, aż 96 arcydzieł należących do Google Art Project można podziwiać dzięki tej technologii. Jej zastosowanie sprawiło, że trudno dostrzegalne szczegóły stały się bardzo wyraźne, jak w przypadku małych postaci na zniszczonej konstrukcji w obrazie Bruegela Wieża Babel, detali arcydzieła Seurata Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte czy miniatur osób w rzece na obrazie Widok Toledo El Greka lub poszczególnych punktów na malowidle Seurata Grandcamp, wieczór.
  

***

Więcej o Google Cultural Institute
Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultur, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowują ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 500 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tysięcy artystów.

Więcej o Muzeum Narodowym w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach  1927–1938.Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.