Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Największe atrakcje z pięciu województw dostępne na Mapach Google w funkcji Street View

W ramach dzisiejszej aktualizacji na Mapach Google pojawią się nowe kolekcje zdjęć Street View. Internauci będą mogli odbyć wirtualny spacer po atrakcjach z pięciu województw. Prezentowane panoramiczne zdjęcia zostały wykonane przy użyciu plecaka Street View - Trekkera, który pojawił się w Polsce po raz pierwszy w zeszłym roku. Operator niosący plecak Street View odwiedził m.in. Twierdzę Boyen w Giżycku w województwie warmińsko-mazurskim, Skansen Lokomotyww Zduńskiej Woli Karsznicach w województwie łódzkim, Łazienki Królewskie w Warszawieoraz Kościół Świętego Michała Archanioła w Binarowej w województwie małopolskim, w którym zdjęcia wykonywał również wózek Trolley.

Najwięcej nowych obiektów udostępnionych na Mapach Google w funkcji Street View znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Od dzisiaj można wybrać się na wirtualną wycieczkę po najciekawszych miejscach na Mazurach i zobaczyć Twierdzę Boyen w Giżycku, wybudowaną w przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno, Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna - hitlerowską siedzibę z czasów II wojny światowej, przejść się po kładce znajdującej się na jeziorze Niegocin i podziwiać okolicę z tarasu widokowego, a nawet wyruszyć w rejs po jeziorach Niegocin i Kisajno. Na Street View są też dostępne zdjęcia z Mamerek koło Węgorzewa, gdzie znajduje się kompleks bunkrów niemieckich i Muzeum II Wojny Światowej oraz z Mazurskiego Parku Atrakcji (zwanego Mazurolandią) w Parczu koło Kętrzyna. Można też podziwiać eksponaty Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku.

W województwie łódzkim Na Mapach Google warto przejść się po Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi
oraz odwiedzić Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach. Internauci mogą się też wybrać
na wycieczkę po Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz zwiedzić dwa muzea znajdujące
się w województwie lubelskim: Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Muzeum - Miejsce Pamięci
w Bełżcu, Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

Z województwa małopolskiego na Street View zostały udostępnione zdjęcia panoramiczne Kościoła Świętego Michała Archanioła w Binarowej, wykonane za pomocą Street View Trekkera oraz wózka Trolley.

Więcej informacji o Street View

Google Street View uruchomiono w maju 2007 r., początkowo tylko dla pięciu miast w Stanach Zjednoczonych. Dziś dzięki dziesiątkom milionów wykonanych zdjęć Street View, internauci mogą odbyć niezwykłą podróż do najciekawszych i najtrudniej dostępnych miejsc w 50 krajach, 
na 7 kontynentach, nie ruszając się z domu.

Przygotowanie Street View to duże przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. W ciągu ostatnich 
8 lat zaprojektowano wiele pojazdów do wykonywania panoramicznych zdjęć na Mapach Google. Oprócz samochodów, zespół Street View wykorzystuje trójkołowiec Trike (rower z wbudowanym systemem aparatów cyfrowych, dzięki któremu możliwe stało się fotografowanie m.in. parków), skuter śnieżny Snowmobile, specjalny aparat fotograficzny ze statywem (pomocny przy robieniu zdjęć wnętrzom firm – Zdjęcia firmowe), plecak Trekker (po raz pierwszy użyty w czasie pieszych wędrówek po Wielkim Kanionie i Wenecji) oraz wózek Trolley, który z łatwością mieści się w muzealnych drzwiach i lawiruje pomiędzy rzeźbami.

Pierwsze zdjęcia z Polski w funkcji Street View pojawiły się na Mapach Google w 2012 r. 
Były to zdjęcia miast organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia, a także Krakowa oraz z wybranych miejsc Polski jak np. Pszczyna, molo 
w Sopocie, droga do Doliny Chochołowskiej, zakopiańskie Krupówki czy rynek w Kazimierzu Dolnym, udostępnione w marcu 2012 r. W ramach aktualizacji z kwietnia 2013 r. do Street View dodane zostały zdjęcia ulic większości miastz całej Polski oraz kolejnych atrakcji turystycznych, takich jak np. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ZOO we Wrocławiu, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Zamek Królewski na Wawelu, Pałacw Nieborowie, Parowozownia w Wolsztynie, Muzeum Motoryzacji 
i Techniki w Otrębusach czy Latarnia Morska w Kołobrzegu. Od września 2013 r. na Street View 
są dostępne zdjęcia Kopalni Soli w Wieliczce, a od kwietnia 2014 r. można odbyć wirtualny spacer 
po Centrum Nauki Kopernik, Zamku Książw Wałbrzychu oraz Zamku w Kórniku

Google dokłada wszelkich starań, by oferując usługę Street View chronić prywatność, twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów na zdjęciach są rozmyte. Użytkownicy mogą też łatwo wskazać zdjęcia, które z jakiegoś powodu uznają za nieodpowiednie, klikając link “Zgłoś problem”, znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego zdjęcia.

Więcej informacji znajduje się na stronie google.pl/streetview