Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Chopin i wirtualna historia Konkursu Chopinowskiego na Google Cultural Institute

Chopin i wirtualna historia Konkursu Chopinowskiego
na Google Cultural Institute

Wyjątkowy zapis szesnastu edycji Konkursu Chopinowskiego, a także pierwodruki utworów oraz listy i notatki kompozytora można już obejrzeć na platformie Google Cultural Institute. Dwie unikalne wystawy zostały udostępnione przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wśród zbiorów znalazł się również rękopis kompozytora - Fantaisie-Impromptu cis-moll w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją ponad 7500 pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora. Instytut został partnerem Google Cultural Institute i teraz internauci na całym świecie mogą obejrzeć część drogocennych zbiorów na platformie w ramach wystawy 1810 -1849 Fryderyk Chopin. Kolekcja zawiera rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, ikonografię, a także dokumenty związane z biografią i twórczością kompozytora. Na szczególną uwagę zasługuje rękopis utworu Fantaisie-Impromptu cis-moll, który można obejrzeć w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela. Kompozytor nie zdecydował sięna publikację utworu za życia, dopiero po jego śmierci wydał go Julian Fontana pod tytułem Fantaisie-Impromptu op. 66. Co ciekawe, właśnie to odrzucone przez Chopina Impromptu cis-moll zyskało szczególną popularność wśród pianistów i słuchaczy.
Druga wystawa, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to szesnaście Konkursów Chopinowskich uwiecznionych na historycznych fotografiach ukazujących pianistów, jury i publiczność. Historię wszystkich edycji, począwszy od 1927 r., przybliżają wypowiedzi uczestników, jurorów, prasy i opinie środowiska muzycznego, które ilustrują zmiany w postrzeganiu ideału interpretacji muzyki Fryderyka Chopina, a często są świadectwem przemian szerszego kontekstu kulturowo-społecznego. Cytatom towarzyszą informacje dotyczące liczby nadesłanych zgłoszeń, krajów i wieku wykonawców, które pozwalają dostrzec ogólnoświatowe zainteresowanie Konkursem Chopinowskim już od pierwszych edycji. Szczególna atmosfera, wysoka ranga wydarzenia utrzymująca się przez kolejne dziesięciolecia i silne emocje towarzyszące zmaganiom uczestników widoczne są w każdym niemal dokumencie prezentowanym na wystawie, który przybliża historię najważniejszego konkursu muzycznego świata.
Obie wystawy są dostępne dla internautów na platformie Google Cultural Instituite.
Partnerem 17. edycji konkursu jest Google. Relacja na żywo z konkursu: youtube.com/chopin2015.