Google

Centrum prasowe

  1. Wszystko o Google
  2. Centrum prasowe
  3. Komunikaty prasowe
  4. Informacja prasowa

Oko w oko z wielkimi artystami na światowych scenach


Dzięki Google Cultural Institute już dziś internauci mogą stanąć na deskach m.in. nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall, zajrzeć za kulisy Teatro Real w Madrycie,
w pierwszym rzędzie obejrzeć fragment przedstawienia „Henryk V” w wykonaniu
The Royal Shakespeare Company. Swoje drzwi otwierają również polskie instytucje: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 Nowy projekt Google Cultural Institute, Performing Arts, to jedyne w swoim rodzaju interaktywne spotkanie z wielką sztuką sceniczną – teatrem, muzyką, operą, baletem i nie tylko. Udostępnione właśnie wystawy to efekt współpracy Google z ponad 60 czołowymi instytucjami kultury z 20 krajów, w tym również z Polski. Ponad 150 interaktywnych historii, pokazanych na wideo 360 stopni, pozwala widzom oddać się magii przedstawienia, a dzięki Street View mogą oni odwiedzić najważniejsze adresy na kulturalnej mapie świata czy przyjrzeć się wielkim dziełom w  gigarozdzielczości.

Warlikowski, Kantor i historia Teatru Wielkiego

Google Cultural Institute z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce zaprosił do współpracy 3 wyjątkowych partnerów. Dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu internauci mogą w całości i w najwyższej jakości, obejrzeć jedno z najważniejszych przedstawień polskiego teatru XXI wieku - „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego jest jednym z pierwszych spektakli dostępnych Google Cultural Institute w pełnej wersji. Sztuka miała swoją premierę w maju 2009 roku, była grana na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Awinionie i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dwie wystawy, które przybliżają sylwetkii twórczość wybitnych artystów polskiego teatru. Pierwsza z nich poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, wielkiej polskiej szekspirzystce zwanej „Gwiazdą Dwóch Kontynentów”. Bogaty zbiór materiałów, rycin, fotografii, afiszów buduje opowieść o jej wyjątkowym życiu na co dzień i na scenie. Druga wystawa przedstawia twórczość "najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych" – Tadeusza Kantora. Fotografie ze spektakli reżysera i przykłady jego prac plastycznych pozwalają lepiej zrozumieć fenomen tego artysty.
Dzięki technologii Street View można obejrzeć część wnętrza jednego z najbardziej reprezentatywnych teatrów w Europie - Teatru Wielkiego w Warszawie.  Wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego, był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. Historię jego odbudowy obrazuje kolekcja ponad
140 archiwalnych zdjęć, dostępna na platformie.

Oko w oko z gwiazdami

Prosto z Polski możemy udać się na koncerty w Berlinie, Nowym Jorku albo w São Paulo. Teraz fotel przed komputerem, jednym kliknięciem, można zamienić na ten w pierwszym rzędzie np. w Carnegie Hall i obejrzeć W grocie Króla Gór” w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej. Wideo 360 stopni pozwala nie tylko podziwiać przedstawienia spod sceny, ale nawet stanąć na jej deskach obok wielkich artystów. W każdej chwili można się odwrócić, by zobaczyć to, co oni widzą ze sceny: na dole – orkiestrę, na górze -  sprzęty sceniczne, przed sobą – jasne światło reflektorów. W ten sposób można na Google Cultural Institute zobaczyć również próbę Opery Miejskiej wraz z Miejską Orkiestrą Symfoniczną São Paulo w Theatro Municipal de São Paulo czy wysłuchać i obejrzeć IX Symfonię d-moll op. 125 (znaną także pod nazwą „Symfonii radości”) w Filharmonii Berlińskiej.

Z wizytą za kulisami…

…ale nie tylko. W Paryżu można odwiedzić magazyny pełne barwnych teatralnych kostiumów i kopię mieszkania jednego z najsławniejszych baletmistrzów XX wieku, Rudolfa Nuriejewa. W Brukseli - sześć poziomów warsztatów, w których powstają kostiumy i peruki, a także scenografia do największych spektakli. A w Madrycie, z samego szczytu teatru, podziwiać morze i panoramę miasta z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Ta wyjątkowa podróż po teatrach możliwa jest dzięki technologii Street View, która zapewnia panoramiczne widoki budowli na zewnątrz i od środka.

W najdrobniejszych detalach

W ramach projektu Performing Arts w Google Cultural Institute z ultradokładnością internauci obejrzą np. 40 paneli sufitowych w Loży Izraelskiej w waszyngtońskim The John F. Kennedy Center for the Performing Arts. Tylko dzięki zdjęciom zrobionym w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela można dojrzeć patchworkowy efekt różnokolorowych kwadratów pozłacanych 22-karatowym złotem. Wystarczy przybliżyć widok i kliknąć na opcję widoku panoramicznego, by zobaczyć, jakie wrażenie robi iluzjonistyczna kurtyna w spektaklu „Otello” wystawianym w rzymskim Teatro dell’Opera. Kto ujrzał statki w oddali?

Najnowsze innowacje technologiczne pomagają internautom nie tylko uczestniczyć w wielkich wydarzeniach kulturalnych, ale również ukazują magię legendarnych obiektów.
Jesteśmy zachwyceni współpracą z tak wieloma renomowanymi instytucjami kultury z całego świata, reprezentującymi najwyższy poziom w dziedzinie teatru, muzyki i opery. Po raz pierwszy wszystkie zostały skupione razem w jednej wirtualnej przestrzeni. Naszym celem jest otwarcie świata sztuki scenicznej dla wszystkich, zwrócenie uwagi fanów oraz udostępnienie najdrobniejszych detali, o których wcześniej nie wiedzieli nawet najbardziej zagorzali entuzjaści sztuki - mówi Amit Sood z Google Cultural Institute.

Wszystkie wystawy 60 partnerów projektu Performing Arts można obejrzeć na g.co/performingarts oraz na stronie Google Cultural Institute.